A peres eljárástól eltérő vitarendezéshez, vagyis a mediációhoz egy közvetítő személy, a mediátor segítségét veszik igénybe. Sokan választják a vitarendezésnek ezt a bíróságon zajló, de mégis peren kívüli módját. Négy felnőtt közül egynek biztosra vehetően van vagy volt valamilyen – peres vagy nemperes – ügye folyamatban az utóbbi egy évben, hiszen a statisztikában több mint másfél millió peres ügyet regisztráltak. Ha sikerül a bíró kezéből a saját hatáskörükbe venni a döntést, az mindenkinek jó: a felek maguk munkálnak ki minden érintett számára elfogadható és betartható megoldást.
A bírósági közvetítői eljárás a per megindulásától kezdve bármikor igénybe vehető a bíróságon. Az eljárás általában segít normalizálni a felek megromlott kapcsolatát is, ami igen fontos olyan helyzetben, amikor a vitás felek üzleti vagy családi kötelék folytán hosszabb időre rendszeres kapcsolatban maradnak egymással. A perben megszokott nyertes-vesztes pozíció nincs a közvetítői eljárásban, mert a felek maguk találják meg a megoldást a mindnyájuk számára hosszú távon is elfogadható problémájukra.
Már elkezdődött perben lehet igénybe venni a mediációt. Előnye, hogy akár néhány hét alatt lezárható a vitás ügy, hiszen a közvetítői ülések időpontját a felek kéréséhez igazítják. A bíróságon dolgozó közvetítő telefonon vagy e-mailen közvetlenül kapcsolatba lép a felekkel, és időpontot egyeztet velük.
Lényeges előnye a közvetítői eljárásnak, hogy a perrel ellentétben ez nem nyilvános, sőt a közvetítőnek szigorú titoktartási kötelezettsége van a közvetítői eljárás során elhangzottakról, még a perben eljáró bírót sem informálhatja, ha megállapodás hiányában a per folytatódna vagy ha a felek végül nem kérik a megállapodás bírói egyezségbe foglalását.
Pénzbeli előnye is van a bírósági közvetítésnek. Először is a bírósági közvetítés illetékmentes, vagyis nem kell díjat fizetni a bíróságon belül zajló közvetítői eljárás lefolytatásáért. Másrészt pedig a közvetítői eljárásban kötött megállapodás alapján létrejövő perbeli egyezség és a per megszűnése esetén jelentős illetékkedvezményben részesíthetők a felek attól függően, hogy az eljárás mely szakaszában jön létre a per folyamatára kiható megállapodás:
A bírósági közvetítői eljárásban az vehet részt, akinek peres vagy peren kívüli ügye már folyamatban van a bíróságon. Családjogi, például vagyon megosztással kapcsolatos keresetben, szerződéses, vagy szerződésen kívüli jogvitákban, de gazdálkodó szervezetek egymás közötti vitáiban, és nagyon hatékony munkajogi vitákban, amelyben a munkáltató és a dolgozó között rendezhetők a munkabérrel, munkaviszonnyal, munkaszerződéssel kapcsolatos vitás kérdések.
Mikor nincs helye közvetítésnek?
Nem lehet igénybe venni bírósági közvetítői eljárást közigazgatási, apaság megállapítása iránti, gondnokság alá helyezési, a gondnokság megszüntetésére irányuló perekben. Nincs helye akkor sem közvetítésnek, ha a felek között erőszakos előzmény volt, vagy valamelyik fél pszichés vagy kórós állapota miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.