Nicola Sturgeon a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: a skót függetlenségi referendum akkor kerülhet ismét napirendre, ha az Egyesült Királyság nem csak az Európai Unióból, hanem az EU egységes belső piacáról is kivonul.
   
Theresa May brit miniszterelnök ugyancsak vasárnap a Sky News brit hírtelevíziónak nyilatkozva viszont azt mondta: nem lehet olyan módon elképzelni a kilépést az EU-ból, hogy közben az Egyesült Királyság megtartja az EU-tagság egyes elemeit.

"Elfogadhatathan, hogy nem tudunk semmit a Brexitről"

A skót miniszterelnök a BBC vasárnapi műsorában azt is hozzátette, hogy csak keveset tud az unió elhagyásával kapcsolatos brit tervekről, amely szerinte elfogadhatatlan hat hónappal a népszavazás után - írja a Reuters.

Sturgeon, akinek pártja, a Skót Nemzeti Párt a bennmaradásért kampányolt a referendumot megelőző időszakban, azt nyilatkozta vasárnap a BBC-nek, hogy a brit kormánynak inkább megegyezésre kellene jutnia az EU-val, semmint hogy a bevándorlásra fókuszál, annak érdekében, hogy Skóciát maga mellett tartsa.

"Nem érzem úgy, hogy többet tudnék a tárgyalási célokról most, mint tudtam 6 hónappal ezelőtt, de ami talán még ennél is aggályosabb, hogy nem vagyok biztos abban, hogy maga Theresa May többet tudna most róluk, mint fél évvel korábban" – mondta Nicola Sturgeon.

Nem blöff az újabb népszavazás
   
Nicola Sturgeon a BBC-interjúban felidézte: a skót függetlenségről tartott népszavazás kampányában az elszakadást ellenzők érve az volt, hogy Skócia csak akkor őrizheti meg EU-tagságát, ha elutasítja a függetlenné válást. Ez megtörtént, most viszont az Egyesült Királyság tagjaként kényszerítik kilépésre az EU-ból - tette hozzá.
   
Skóciában 2014 szeptemberében tartottak népszavazást a függetlenségről, akkor a választók 55 százaléka az elszakadás ellen voksolt. A brit EU-tagságról rendezett tavalyi referendumon országos átlagban a résztvevők szűk, 51,9 százalékos többsége a kilépésre voksolt, azonban a skótok 62 százaléka a bennmaradásra szavazott, és Nicola Sturgeon azóta több nyilatkozatában is leszögezte: Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére "kirángassák" az Európai Unióból.
   
A vasárnapi BBC-műsorban a skót miniszterelnök kijelentette: ha az Egyesült Királyság otthagyja az egységes belső piacát is, akkor Skóciának meg kell adni a lehetőséget annak eldöntésére, hogy hagyja-e magát belesodorni "a hard Brexit szakadékába", vagy saját kezébe veszi jövőjének alakítását.
   
A brit politikai szótárban meghonosodott "hard (kemény) Brexit" kifejezés azt a forgatókönyv-változatot jelenti, amelynek alapján az Egyesült Királyság az EU-tagság megszűnésével együtt kivonulna az Európai Unió egységes belső piacáról is.
   
Az Európai Bizottság jelenlegi álláspontja szerint a brit gazdaság akkor férhet hozzá az unió vámmentes belső piacához, ha London a brit EU-tagság megszűnése után is elfogadja az akadálytalan munkaerőmozgás elvét.
   
Theresa May brit miniszterelnök többször hangoztatott véleménye szerint azonban a brit EU-tagságról tartott tavaly júniusi népszavazás megmutatta, hogy a britek nem akarják az EU-n belüli szabad mozgás alapelvének érvényesítését úgy, ahogy az eddig történt.
   
Theresa May a Sky News vasárnapi politikai interjúműsorában mindazonáltal kijelentette, hogy az EU-val folytatott és a bevándorlás szabályozása "nem vagy-vagy jellegű bináris kérdés". "Hibás megközelítés, ha valaki a szabadkereskedelem és a szabad munkaerőmozgás ügyét zéró összegű játszmaként fogja fel" - fogalmazott a brit kormányfő. Hozzátette: bízik abban, hogy a Brexit-tárgyalásokon mindkét kérdésben jó megállapodást sikerül majd elérni az EU-val, a brit kormány várható tárgyalási stratégiájáról azonban továbbra sem árult el érdemi részleteket.