Közélet

Trump kiakadt Németországra az oroszok miatt

A német kormányt bírálta az Északi Áramlat-2 orosz gázvezeték tervezett kiépítése miatt Donald Trump a brüsszeli NATO-csúcstalálkozó előtt.

Donald Trump amerikai elnök a földgázvezetékkel kapcsolatban azt mondta, hogy Németországot teljes mértékben Oroszország irányítja, miután az energia 60-70 százalékát Moszkva biztosítja számára.

Az amerikai elnök

rendkívül helytelennek nevezte, hogy miközben országa óriási összegeket költ Európa védelmére, Németország hatalmas olaj- és gázüzletet köt Oroszországgal és dollármilliárdokat fizet évente.

Megszabadultak a szén- és atomerőműveiktől, a kőolaj és a földgáz nagy részét pedig Oroszországból szerzik be. Szerintem a NATO-nak ezzel foglalkoznia kell

– mondta Trump.

Donald Trump
Fotó: Brendan Smialowski / AFP

Az amerikai elnök emellett ismételten a védelmi költségvetésük növelésére szólította fel az észak-atlanti szervezet európai tagjait.

„Ezeknek az országoknak többet kell költeniük, mégpedig nem tíz év múlva, hanem sürgősen.

Németország gazdag ország, mégis mindössze arról beszél, hogy 2030-ra kissé megemeli a védelmi kiadásaikat. Nos, szerintem ezt gond nélkül meg tudnák tenni azonnali hatállyal, akár már holnap” – fogalmazott.

Egyben marad a

Szakértők szerint

az Északi Áramlat-2 támadásával Donald Trump veszélyes kapcsolatot teremtett a védelmi ügyek és a gazdasági kérdések között, miközben Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára azon dolgozik, hogy a katonai szövetség egységének megőrzése érdekében külön kezeljék az egyéb témákat, például az Egyesült Államok és az kereskedelmi vitáját.

Stoltenberg erre reagálva azt mondta, hogy Trump felszólításainak már látszik a hatása, a NATO tagállamai jelentősen növelték katonai költségeiket, és további emelések várhatók. Mint mondta, Kanada és az európai szövetségesek 2024-re a mostaninál 266 milliárd dollárral többet fognak fordítani védelmi célokra a tervek szerint.

Jens Stoltenberg
Fotó: Brendan Smialowski / AFP

Egy erős NATO jó Európának és jó az Egyesült Államoknak is

– tette hozzá. Azt is mondta azonban, hogy az Északi Áramlat-2-ről nem a NATO-nak kell döntenie, az nemzeti hatáskörbe tartozik.

A szövetségesek 2014-ben vállalták, hogy tíz éven belül bruttó hazai termékük (GDP) közel 2 százalékára emelik védelmi kiadásaikat, de ezt a szintet akkor mindössze három ország – az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Görögország – érte el. Idén ez a szám nyolcra fog nőni Észtországgal, Lengyelországgal, Lettországgal, Litvániával és Romániával, 2024-re pedig a NATO-tagállamok többsége tervezi a kívánt szintre emelést.

Donald Trump: Putyinnal lehet a legkönnyebb

Donald Trumpnak az orosz elnökkel várható találkozóját az Egyesült Államokban különös figyelem övezi,

 

Jens Stoltenberg Donald Trump NATO
Kapcsolódó cikkek