Közélet

Patthelyzetben a drónhasználók

Elérheti a százezer főt is a drón­használók köre Magyarországon, de közülük elenyésző számban lehetnek azok, akik szabályosan, eseti légtérrel is rendelkeznek. Ez azért problémás, mert annak hiányában a drón által okozott károkat sem téríti a biztosító.

Ma ahhoz, hogy pilóta nélküli légi járművet röptessen valaki Magyarországon, eseti légteret kell igényelnie, amelyhez legalább 30 nappal a tervezett igénybevétel előtt be kell nyújtania a kérelmét a Honvédelmi Minisztériumnak – hívta fel a figyelmet tegnapi közleményében a Groupama Biztosító. Sokkal korábban nem is éri meg elkezdeni az ügyintézést

– tették hozzá –, mert a tapasztalatok szerint a 60 napnál későbbi kezdődátummal igényelt eseti légtereket a hatóság elutasítja azzal az indoklással, hogy a légtérszerkezetre gyakorolt hatás ilyen időtávra nem vizsgálható.

A szabályozás nem tesz különbséget a magáncélú és a munkahasználat között
Fotó: Shutterstock

Ha közterületen szeretnénk forgatni, képeket készíteni, a felsoroltak mellett az illetékes önkormányzattól (magánterületnél a tulajdonostól) is szükségünk lehet hozzájárulásra. A sport-, valamint magáncélú tevékenységnél pedig a vállalkozásoknak még egy lépés kötelező: az eseti légtér igénylésén felül a tevékenységet be kell jelenteni az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak.

„A jelenlegi szabályozás kihívás elé állít mindenkit, aki drónt használna: nem tesz különbséget magán- és munkahasználat között, a játékboltokban kapható egyszerűbb és a több millió forint értékű, kiváló minőségű felvételt készítő gépek között. Ez főleg azoknak okoz nehézséget, akik munkához használnák, mivel a fotós, videós megbízásokra gyakran pár nappal a munkavégzés előtt kapnak felkérést. Ennyi idő alatt azonban esélyük sincs engedélyhez jutni” – mondta el Tuzson Gergely, a Drónpilóták Országos Egyesületének (DOE) elnöke.

Az okozott kárt a felelősségbiztosítás is csak akkor fedezi, ha a drónt szabályosan, minden engedélyt beszerezve használta a tulajdonosa

– közölte Kádár Péter, a Groupama Biztosító termékmenedzsment-igazgatója. Hozzátette: hasonló a helyzet akkor is, ha külföldön szeretnénk reptetni a drónunkat.

„A Groupama Biztosító DOE-n keresztül elérhető drón-felelősségbiztosítása például a külföldön okozott kárt is megtéríti, ha az üzemeltető rendelkezik a Groupama Biztosítónál kötött utasbiztosítással. Ám csak abban az esetben, ha az üzemeltetők betartják az adott országban érvényes előírásokat, és rendelkeznek a szükséges engedélyekkel” – hívta fel a figyelmet Kádár Péter.

A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható

szabályozás drónhasználat
Kapcsolódó cikkek