Közélet

A brit kormány betilthatja a szabadtéri testedzést

A kiskaput kihasználva, gyakran több ezer ember tartózkodott közterületen együtt.

A brit egészségügyi miniszter szerint a kormány megtilthatja a szabadtéri testedzés minden formáját, ha a lakosság nem tartja magát az új koronavírus okozta járvány megfékezését célzó előírásokhoz.

Nagy-Britanniában a kormány rendelete alapján a legszükségesebb esetekben lehet csak kimenni az utcára. Ezek közé tartozik

  • a bevásárlás
  • és a gyógyszerek beszerzése,
  • illetve az, ha valakinek orvosi ellátásra van szüksége.
  • Engedélyezett napi egy szabadtéri testmozgás is séta, kocogás vagy biciklizés formájában.
  • A gyülekezéseket a kormány megtiltotta, közterületen nem tartózkodhat együtt kettőnél több olyan ember, aki nem egy háztartásban él.

    A hatósági beszámolók szerint azonban a kellemes hétvégi tavaszi időben sok helyen – elsősorban a parkokban és a dél-angliai tengerparton – ezrek gyűltek össze, és nem egy esetben a rendőrségnek kellett közbelépnie a tömeg feloszlatására.

    A dél-londoni Lambeth kerület tanácsa vasárnap bezárta a városrész legnagyobb közparkját, a Brockwell Parkot, ahol előző nap a hatóságok becslése szerint háromezren napoztak és sétáltak, gyakran nagyobb csoportokban.

    Matt Hancock egészségügyi miniszter a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette, hogy a napozás nem tartozik a testmozgás engedélyezett formái közé.

    Hozzátette: tudja, hogy a lakosság nagyon nagy többsége tartja magát az előírásokhoz, de „egészen hihetetlen”, hogy egy csekély számú kisebbség veszélyezteti mindenki jogosultságait.

    Hancock – aki maga is átesett az új koronavírus okozta betegségen – kijelentette:

    ha az emberek nem akarják a szabadtéri testmozgás minden formájának megtiltását, akkor tartaniuk kell magukat az előírásokhoz.

    Neil Ferguson, a neves londoni Imperial College egyetem járványtan-professzora – akinek vírusterjedési modellszámításait a brit kormány alapvető fontosságú tudományos forrásként használja a járvány elleni stratégia kidolgozásához – a vasárnapi BBC-műsorban elmondta:

    már vannak bizonyos jelek arra, hogy a korlátozó intézkedések lassítják a járvány terjedését.

    Fotó: AFP

    Azt is hozzátette, hogy várakozása szerint a következő egy hétben e lassulás már markánsabban érzékelhető lesz, az új nagy-britanniai fertőzések száma hét-tíz napon belül tetőzhet.

    Ferguson professzor szerint most az a kritikus fontosságú tényező, hogy utána milyen gyorsan indul lefelé az új esetek számát jelző görbe.

    Hozzátette: a modellszámítások azt mutatják, hogy a jelenlegi hatósági intézkedések mellett hétezer és valamivel több mint 20 ezer között lesz a járvány nagy-britanniai halálos áldozatainak száma.

    Stephen Powis, a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) angliai orvosigazgatója minapi sajtóértekezletén kijelentette: ha a nagy-britanniai járvány halálos áldozatainak számát sikerül 20 ezer alatt tartani, az nagyon jó eredmény lenne.

    A legutóbbi adatok szerint eddig 4313-an haltak meg Nagy-Britanniában a SARS-CoV-2 nevű vírus okozta járványban.

    NHS testmozgás Nagy-Britannia
    Kapcsolódó cikkek