BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Egyesült Államok felveszi a kesztyűt a drogkartellek elleni harcban

A kormányzat hajókat küld a karibi és a kelet-csendes-óceáni térségbe, hogy védekezzenek a kábítószercsempészek ellen a járvány idején is.

Az Egyesült Államok megerősíti a drogkartellek elleni védelmét – jelentette be Donald Trump amerikai elnök a koronavírus elleni intézkedéseket összehangoló kormányzati munkacsoport szokásos napi sajtókonferenciáján szerdán.

Az elnök közölte: a kormányzat hajókat küld a karibi és a kelet-csendes-óceáni térségbe, megelőzendő, hogy a drogkartellek előnyöket kovácsoljanak maguknak a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetből, és

megpróbáljanak még több kábítószert az Egyesült Államokba csempészni.

„Nem engedhetjük meg, hogy a kábítószer-kereskedők kihasználják a világjárványt, és veszélybe sodorjanak amerikai életeket” – fogalmazott Trump. Közölte, hogy 22 országgal összefogva az Egyesült Államok Déli Főparancsnoksága „erősíti a térségben az ellenőrzést”, és felgyorsítja a feltételezhetően kábítószert szállító hajók elkobzását. Elmondta, hogy a küldetésben az amerikai haditengerészet rombolóhajói, a légierő gépei és helikopterei, valamint a parti őrség hajói vesznek részt.

Fotó: JIM WATSON / AFP

A sajtókonferencián ezúttal jelen volt Mark Esper védelmi miniszter, Mark Milley tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke, William Barr igazságügyi és Chad Wolf ügyvezető belbiztonsági miniszter is.

Esper újságírói kérdésre válaszolva leszögezte, nem hozzák nyilvánosságra, hogy a déli főparancsnokság műveletei meddig tartanak. Utalt arra, hogy

hatalmuk fenntartása érdekében korrupt politikai szereplők is támaszkodnak a kábítószer-kereskedelemből származó jövedelmekre.

Konkrétan megemlítette a venezuelai, szavai szerint „törvénytelen Maduro-rezsimet”.

Fotó: MANDEL NGAN / AFP

Milley tábornok megjegyezte, hogy hírszerzési információk támasztják alá a kábítószer-kereskedő kartellek tevékenységének erősödését. Kérdésre válaszolva sem kívánt azonban konkrétumokkal szolgálni. Hangsúlyozta viszont, hogy

az amerikai hadsereg nem fogja megengedni, hogy a kartellek bejussanak az Egyesült Államokba.

William Barr „nemzetbiztonsági fenyegetésnek” nevezte a kábítószer-kereskedők tevékenységét, és leszögezte, hogy az az Egyesült Államok nem hoz „félintézkedéseket”.

Újságírói kérdésekre válaszolva Trump elmondta, hogy a kormányzat fontolgatja

az amerikai belföldi repülőjáratok felfüggesztését a járvány amerikai gócaiba, így például New Yorkba, New Orleansba vagy Detroitba.

Kifejtette, hogy szükség van a farmokon dolgozó bevándorló munkásokra. Ehhez kapcsolódva Chad Wolf elmondta, hogy egy sor olyan megoldáson dolgoznak, amely lehetővé tenné a vízumok kiadását ezeknek a vendégmunkásoknak.

A fedélzetén halottakkal és fertőzöttekkel Florida partjainál várakozó két üdülőhajóról szólva Donald Trump arról tájékoztatta az újságírókat, hogy Kanada és az Egyesült Királyság hazaszállítja majd a saját állampolgárait. A többi utas sorsáról az amerikai elnök azt mondta: „segítenünk kell ezeknek az embereknek, nagy bajban vannak, és ilyenkor nem számít, hogy ki honnan jött”. Elképzelhetőnek tartotta, hogy amerikai orvoscsoportot küldenek fel a hajókra.

A sajtókonferenciával egy időben szállt le New York Kennedy repülőterén az az Antonov gép, amely Moszkvából hozott segélyszállítmányt a koronavírus elleni küzdelemhez. A szállítmányban maszkok, valamint egyéb orvosi és védőfelszerelések vannak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.