Közélet

Koronavírus: furcsa álhír terjed egy állítólagos csodagépről

Egy cég tanácsadója szerint már nálunk is elérhető az a műszer, ami nyolc perc alatt kimutatja a vírus jelenlétét, ráadásul olcsó is. A Magyar Nemzet értesülései szerint a készüléket állítólagosan forgalmazó vállalkozás egy cégtemetőbe van bejegyezve. Nem mellesleg a vállalkozás tanácsadója egy interjúban úgy fest, hogy valótlanságokat állított több magyar szaktekintélyről is.

A Hírklikk.hu pénteken közölt egy interjút a Norcros Hungary kft. tanácsadójával, Németh Károllyal, aki szerint „már ma nagy szükség lenne a koronavírus jelenlétét kimutató, megbízható tesztre”, és „ma már nálunk is elérhető az a műszer, ami nyolc perc alatt kimutatja a vírus jelenlétét”. A portálnak azt mondta, hogy „a honi egészségügy vezetői az olcsó, korszerű helyett, inkább a drága, de korszerűtlen gépeket vásárolják meg”.

Erős állítások

A Magyar Nemzet szombati cikkében körbejárta ezt a céget, és a történet hemzseg a furcsaságoktól. Németh ugyanis állítja, hogy az olcsó és korszerű műszert Magyarországon is regisztrálták az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetben (OGYÉI). Sőt, ő végigjárta a hazai szaktekintélyeket, köztük Merkely Béla professzort, de ajánlotta a gépet Müller Cecília országos tiszti főorvosnak, illetve több állami kórház igazgatójának, akik „egytől egyig el voltak ájulva, és szorgalmazták, hogy mielőbb tárgyaljunk a kormánnyal”.

Elmondása szerint beszélt Szlávik János infektológussal és Jakab Ferenc professzorral is. Szerinte ők is dicsérték a gépet, mi több, egyenesen a „number one” kitüntető címmel illették. Nyomatékul jelezte: neki a két szakember erről szóló e-mailje a mai napig megvan.

S a kérdésre, hogy mi az oka annak, hogy az állami vezetők ezek ellenére nem akarnak rendelni a készülékből, Németh Károly megadja a korrupciót sejtető választ: azért, „mert ők ezen nem tudnak pénzt keresni. Vagy a legfelsőbb szinten már eldöntötték, inkább a 16 millióst veszik, s nem a hárommilliós műszert”.

Németh állítólag kereste az egészségügyi államtitkárt is, de nem fogadták, Kásler Miklós miniszter munkatársai pedig szerinte „csak ígérgettek”, de egyszer sem hívták őt vissza.

Mindenki cáfol...

A Magyar Nemzet értesülései szerint azonban

  • sem Kásler Miklós miniszter, sem Horváth Ildikó egészségügyi államtitkár nem kapott írásos megkeresést az említett cégtől és Németh Károlytól.
  • Szlávik János és Jakab Ferenc pedig cáfolja, hogy pozitív véleményt mondott volna a gépről. Szlávik János kapott ugyan egy e-mailt a kft. ügyvezetőjétől, de nem válaszolt neki, és a gépet csak az e-mailhez csatolt videón látta.
  • Jakab Ferenc válaszában egyértelműen leírta, hogy a Pécsi Tudományegyetem laboratóriumát nem akkreditálták ilyen jellegű feladatok ellátására, így nem tudja elvégezni a vizsgálatot, ráadásul pozitív betegmintákhoz sem fér hozzá, ami elengedhetetlen lenne a tesztelésekhez.
  • Az OGYÉI ügymenetkövető rendszerében és a levelezéseiben sincs nyoma a kft.-nek.
  • Müller Cecília országos tiszti főorvos nem dicsérte senkinek a műszert, így a cikkben nyilatkozó Németh Károlynak sem, és nem is látta a berendezést.
  • Norcros Hungary Kft.

    A cég körül ráadásul semmi nem stimmel a Magyar Nemzet cikke szerint. A HírKlikk interjújában feltűnt Norcros Hungary Kft.-t idén május 11-én alapították. A vállalkozásban Németh formálisan nem látszik. A cégnek két tulajdonosa van: egyrészt Kovács László Imre, aki 1988. január elsején született. Kovács címe a 1115 Budapest, Etele út 56/B 2. emelet 15., amellyel kapcsolatban feltűnő, hogy több olyan személynek is a címe volt, akiknek egy sor cége végezte a pályáját kényszertörléssel. Továbbá öt olyan céget is találtak, amely korábban ide volt bejelentve, és kényszertörléssel szűnt meg.

    A Norcros Lehel utcai címe a Google Maps képén
    Fotó: képernyőkép / Google Maps / Magyar Nemzet

    A magyar Norcros másik – kisebbségi – tulajdonosa egy Norcros GMS Group SL nevű korlátolt felelősségű társaság. A spanyol Norcros az elérhető adatok szerint több mint húsz éve működő cég, amely San Sebastianban, Baszkföldön egy belső udvaros társasház udvari lakásában van bejegyezve.

    A vállalkozás a nyilvánosan elérhető adatok szerint főtevékenységként elektronikai és telekommunikációs eszközök nagykereskedelmével foglalkozik.

    Utóbbinál érdekesség, hogy ugyanez a társaság tulajdonol egy ruandai és kirgizisztáni önkénteskedésre csábító internetes oldalt, amely a neveragain.es internetes címen érhető el. Még tovább bonyolítja az egyébként is nagyon zavaros képet, hogy a spanyol cég kézbesítési megbízottjaként egy bizonyos Németh József ügyvéd jelenik meg.

    A magyar Norcros címe újabb komoly meglepetést okoz. A társaság Budapest XIII. kerületében, a Lehel utca 48. 1. em. 1.-ben található, amelyet a cégadatbázis „Kika-Irodaház” néven is emleget, és több száz kényszertörlés alatt álló címet rejt.

    Egy cégtemetőbe van tehát bejegyezve az a vállalkozás, amelynél a HírKlikk által megszólaltatott Németh Károly „tanácsadó”, és amely állítólag egy nyugati kórházak által „tíz-, százezerszámra rendelt” műszer magyarországi képviselője

    – összegez a Magyar Nemzet.

    koronavírus Norcros
    Kapcsolódó cikkek