Közélet

Fertőzési rekordok Kolumbiában, Argentína és Brazília Szputnyikkal operál

Újabb fertőzési rekord dőlt meg Kolumbiában pénteken, sorban a negyedik napon regisztrálnak minden addiginál több koronavírus-fertőzöttet.

Az egészségügyi minisztérium pénteki tájékoztatása szerint

az elmúlt 24 órában harmincezer új fertőzéses esetet regisztráltak, az előző napi szám pedig ugyancsak rekord volt, akkor 28 624 beteget vettek nyilvántartásba.

Az elmúlt napon 537 ember halt bele a vírus okozta Covid-19 betegség szövődményeibe.

A járvány kezdete óta a latin-amerikai országban közel 3,5 millió embert kapta el a fertőzést, a halottak száma pedig közelít a 91 ezerhez.

A baltimore-i Johns Hopkins egyetem összesítése szerint

az ötvenmilliós Kolumbia a tizenkettedik a világon a fertőzöttek számában.

Fotó: AFP

Argentínában megkezdődött a Szputnyik V gyártása

Argentínában és Szerbiában megkezdődött pénteken a koronavírus elleni Szputnyik V orosz oltóanyag gyártása – közölték orosz hírportálok.

Vlagyimir Putyin orosz elnök videolinken keresztül tekintette meg, amint a két országban beindul a tömeggyártás.

Argentína és Szerbia eleinte a saját szükségleteinek kielégítésére fog előállítani oltóanyagot, a későbbiekben pedig exportál is belőle – tájékoztatott közleményében az orosz vakcinák menedzseléséért felelős Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI).

Az Interfax hírügynökség idézte Marcelo Ruben Figueirast, az argentin Laboratorios Richmond gyógyszergyártó vállalat elnökét, aki pénteken a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumom azt mondta, hogy

vállalata a remények szerint az idei év végére százmillió adag Szputnyik V vakcinát állít majd elő.

Már épül az országban egy vakcinagyártó vállalat, és miután átadták, évente ötszázmillió adagot fognak gyártani Argentínában.

Az RTS belgrádi közszolgálat tévé híradása szerint Szerbiában a Torlak Intézetben kezdődött meg a Szputnyik V tömeggyártása, és várhatóan tíz napon belül már kapnak belőle a szerbiai oltópontok. Az RTS felhívta a figyelmet arra, hogy

Szerbia az első európai ország Oroszországon kívül, ahol gyártják már az orosz Gamaleja Intézet által kifejlesztett vakcinát.

Az oltóanyagot eddig a világ hatvanhat országában regisztrálták, engedélyeztetése folyamatban van az az Egészségügyi Világszervezetnél (WTO) és az Európai Gyógyszerügynökségnél (EMA) is.

Brazíliában engedélyezték a Szputnyik V-t

A brazil egészségügyi felügyelet (Anvisa) jóváhagyta pénteken a koronavírus elleni Szputnyik V orosz fejlesztésű vakcina importját és korlátozott alkalmazását az országban.

Az Anvisa vezető testülete a YouTube videomegosztó portálon is közvetített hétórás vita után négy igennel és egy ellenszavazattal engedélyezte a Szputnyik V feltételes alkalmazását, illetve ugyancsak feltételekkel hagyta jóvá hagyta a Bharat Biotech indiai gyógyszergyártó által kifejlesztett Covaxin oltás használatát.

A hatóság kizárólag az egészséges felnőttek esetében engedélyezte az orosz vakcina alkalmazását, krónikus betegségben szenvedők és várandós nők nem kaphatják meg. Csak olyan vállalatok által gyártott oltás importálható, amelyeket előzőleg megvizsgáltak az illetékes a brazil hatóságok.

Fotó: Jorge BERNAL / AFP

Az importengedélyt hat brazil állam kapta meg, és annyi Szputnyik V vakcinát szerezhetnek be, amennyi csupán a lakosság egy százalékának a beoltásához elegendő.

Kirill Dmitrijev, az orosz vakcinák menedzseléséért felelős Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) vezetője a Twitteren jelezte, hogy az oltóanyag júliusban érkezik meg a latin-amerikai országba.

Brazília a hatvanhetedik ország a világon, ahol engedélyezték a Szputnyik V-t, és az engedélyező országok számát illetően ez a vakcina a második a világon.

Az Anvisa április végén még egyhangúlag, a brazil kormányzók kérése ellenére elutasította a Szputnyik V importját és alkalmazását az oltás biztonságosságára, minőségére és hatékonyságára vonatkozó adatok hiányára hivatkozva.

A hatóság azt állította, hogy a vizsgálatra megkapott oltóanyagtételen belül a második beadandó adagban a genetikai információt szállító adenovírus reprodukcióra képes volt, így a szervezetbe bejutva szaporodhat, és megfázást idézhet elő.

Miután az Anvisa elismerte, hogy nem is tesztelte a vakcinát, az oltás orosz fejlesztői azzal fenyegetőztek, hogy rágalmazási pert indítanak ellene hamis és pontatlan információ tudatos terjesztése miatt. Azzal vádolták a brazil egészségügyi hatóságot hogy meghajlik az Egyesült Államok nyomása alatt.

Az orosz fél végül május közepén továbbította az Anvisa-nak a dokumentációt a hiányolt adatokkal.

A Gamaleja Intézet és az RFPI akkoriban 38 millió beoltott részvételével lefolytatott vizsgálatra hivatkozva közölte, hogy a Szputnyik V hatékonysága a koronavírus okozta COVID-19 betegség ellen 97,6 százalékos.

A baltimore-i Johns Hopkins egyetem összesítése szerint a 211 milliós Brazíliában a járvány kezdete óta közel 16,8 millió ember kapta el a koronavírust.

Az ország a világon a harmadik az Egyesült Államok és India után a fertőzöttek számát illetően.

A vírus okozta halálesetek számában pedig csak az Egyesül Államok előzi meg: eddig több mint 470 ezren haltak bele a vírus okozta Covid-19 betegség szövődményeibe.

Brazíliában eddig a 47,6 millió ember – a lakosság 22,6 százaléka – kapta meg az oltás első adagját, és 22,7 millió (10,8 százalék) a másodikat.

Kolumbia járvány COVID-19 fertőzés koronavírus járvány koronavírus Brazília argentina Szputnyik V pandémia Dél-Amerika
Kapcsolódó cikkek