BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Szputnyik Lightot is engedélyezhetik Magyarországon

Szijjártó Péter Oroszországban tárgyalt arról, hogy itthon is engedélyezzék az egykomponensú koronavírus elleni vakcina használatát.

A Szptunyik Light, egykomponensű koronavírus elleni oltóanyag használatának engedélyezésről is tárgyalt a külgazdasági és külügyminiszter pénteki, obnyikszi látogatása során. Az adenovírus-alapú vakcina az itthon már engedélyezett, de az Európai Unió legtöbb országában még nem elfogadott, kétkomponensű vakcinával azonos elven működik. A koronavírus-fertőzés ellen a gyártó szerint 80 százalékos hatékonysággal véd, az Oroszország mellett többek között az Egyesült Arab Emírségekben, Bahreinben, Argentínában, Mexikóban, Szerbiában, és Fülöp-szigeteken végzett kutatások alapján. A gyártó honlapján közzétett információk szerint a súlyos megbetegedések ellen még hatékonyabb védelmet nyújt, a delta variáns ellen 83 százalékos, a súlyos megbetegedés ellen 94 százalékos hatékonyságot mutat —   írta a Reuters.

A Szputnyik Lightot Oroszországban a kétkomponensű Szputnyik V vakcina megerősítő oltásaként is használják. A gyártó szerint más koronavírus elleni vakcinákkal kombinálva is alkalmazható, többek között az AstraZeneca, a Sinopharm és a Moderna koronavírus elleni oltóanyagaival vegyítve használható a nemzetközi kutatások szerint.

Szijjártó Péter sajtótájékoztatóján bejelentette: az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) már hétfőn megkezdi az egyeztetéseket a moszkvai gyógyszerészeti hivatallal arról, hogy Magyarországon is használhassák a Szputnyik Lightot az oltási kampányban.

Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter korábban az ATV híradójának azt nyilatkozta, Magyarország nem vásárol több keleti vakcinát, de arról tárgyalnak többek között az oroszországi Gamaleja Járványügyi és Mikrobiológiai Központ vezetőivel arról, hogy a leendő nemzeti oltóanyaggyárban az orosz fejlesztésű oltóanyagot is gyárthassák.

Az azt tudakoló érdeklődésre, hogy a két ország mikor fogja kölcsönösen elismerni egymás oltási igazolványát, Szijjártó azt mondta, hogy a felek az általuk adható lehető legnagyobb kedvezményben részesítették egymást ezen a téren: Oroszország negatív PCR-teszt felmutatása esetén engedi be a magyar utazókat, Magyarország pedig a beoltott orosz turistákat. Közölte, hogy megállapodás született a fennmaradó technikai ügyek megoldásáról, hozzátéve, hogy a QR-kódok leolvasása nem politikai kérdés.

Közösen publikált a vakcinák hatékonyságáról Müller Cecília és Kásler Miklós

Öt Magyarországon használt oltás hatásosságát ismertették.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.