A világjárvány után újabb veszély fenyegeti a francia éttermeket: egyre nehezebb libamájhoz jutni az országban. A CNN szerint a kibontakozó válság következtében néhány élelmiszeripari gyártó elkezdte fontolgatni az ínyenc finomság adagjainak csökkentését.

White,Geese,On,The,Farm
Fotó: Shutterstock

A Michelin-csillagos éttermek kínálatából kezd eltűnni a libamáj. A problémát a madárinfluenza okozza, amely hónapok óta pusztítja Franciaország – és egész Európa – baromfiállományát. A libamáj körüli problémák nem teljesen példa nélküliek: korábban állatvédő szervezetek szólaltak fel a gazdák állattartási gyakorlata, egészen pontosan a libák és a kacsák kényszeretetése miatt. Sikerült is elérniük a módszer betiltását. Míg azonban a franciák libamáj iránti keresletét az állatkínzás miatti aggodalmak nagyrészt nem csökkentették, a madarak jólétét fenyegető másik veszély, a madárinfluenza már jelentősen visszafogta a fogyasztást.

Franciaországban 16 millió baromfit kellett leölni a járvány tavaly novemberi kezdete óta, hogy megfékezzék a betegség terjedését.

Ez a szám példátlan Franciaországban, amely még soha nem volt kitéve ilyen mértékű válságnak

– mondta Marie-Pierre Pé, a francia libamájtermelők szakmaközi bizottságának igazgatója.

A franciaországi libamájtermelés idén akár 50 százalékkal is visszaeshet, a járvány pedig a termelők 80 százalékát érinti. A libamájágazat veteránjának számító, 35 éves tapasztalattal rendelkező Pé elmondása szerint az embereket fenyegető szezonális járványokhoz hasonlóan a madárinfluenza is szinte minden évben eléri Európát, amikor a madarak Afrikából vándorolnak vissza. Idén a járvány tavasszal tört ki, és elérte a Loire-vidéket, illetve a délnyugati Périgord területét, vagyis Franciaország két kulcsfontosságú régióját a baromfitenyésztés szempontjából. Pé szerint a Loire-vidék adja a francia libamájiparnak a kacsák és libák 72 százalékát. 

A helyzetet súlyosbítja, hogy Európa más jelentős libamájtermelő országai is hasonló válsággal küzdenek,

így nehéz a hiányt importtal pótolni. Az Európai Bizottság járványról szóló legfrissebb jelentése szerint 2021 októbere óta az egész Európai Unióban kimutatták a madárinfluenzát, többek között az Európai Libamáj Szövetség tagállamaiban, vagyis Spanyolországban, Belgiumban, Bulgáriában és Magyarországon is.

Azért, hogy a járvány mihamarabb véget érjen és a termelés 2023-ra visszatérjen a normális szintre, az állattartók szerint két dologra van szükség: izolációra és oltásra. Jelenleg két vakcinát tesztelnek klinikai kísérletekben, ezek a várakozások szerint már 2023 előtt rendelkezésre állnak majd.

Addig pedig marad a több zöldség és a kevesebb hús az étlapokon a francia séfek szerint.