Közélet

Tajvan szerint egyértelmű, hogy Kína a sziget megtámadására készül

A tajvani védelmi minisztérium szombaton azzal vádolta meg Kínát, hogy támadást szimulál egy kiemelkedően fontos tajvani célpont ellen, miközben a kínai hadsereg több hajója és repülője haladt át a Tajvani-szoros középvonalán. 

A középvonalat az Egyesült Államok húzta meg egyoldalúan a hidegháború alatt. Bár Peking hivatalosan sohasem ismerte el, az elmúlt évtizedekben de facto határként szolgált Kína és Tajvan között. 

A tajpeji hatóságok szerint 68 repülőgép és 13 hadihajó sértette meg a középvonalat pénteken. 

Kína, Tajvan
Fotó: Lin Jian / Xinhua / AFP

Tajvan válaszul figyelmeztető lövéseket adott le, aktiválta szárazföldi rakétarendszereit, valamint a levegőben és a tengeren járőrözött. 

Kína Nancy Pelosi amerikai házelnök tajpeji látogatását követően hadgyakorlatokba kezdett, amelyek vasárnap délig tartanak. Ennek keretében éles lőszert is használtak, valamint rakétákat lőttek át Tajvan fölött. 

Kína lesújt Pelosira, szankciókat vetnek ki a házelnökre és családjára

Nancy Pelosi volt a legmagasabb rangú amerikai politikus, aki az elmúlt 25 évben Tajvanon járt, és egyben a legmagasabb rangú politikus, akit kínai szankciók érintenek.

Eközben a kínai hadsereg szombatra virradóra nyilvánosságra hozott egy felvételt, amelyet a légierő egyik pilótája készített egy repülő fülkéjéből, és amelyen a tajvani partok és hegyek láthatók. Szakértők szerint a videó célja, hogy megmutassa, milyen közel kerültek a kínai erők a szigethez. 

Bár Kína többször hadgyakorlatozott a Tajvani-szorosban az elmúlt években, a mostanihoz hasonló átfogó műveletre még nem került sor. Tajpej blokádnak minősítette Kína tevékenységét, és Caj Jing-ven elnök felelőtlenségnek nevezte, hogy Peking szándékosan emelte a katonai fenyegetés szintjét. Kína, amely saját részének tekinti az 1949 óta önálló politikai vezetés alatt élő Tajvant, árulásként hivatkozott Pelosi útjára. 

 

Tajvan Kína
Kapcsolódó cikkek