Közélet

Moszkva szerint radioaktív felhő tart Európa felé

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség nem adott ki semmilyen figyelmeztetést, miszerint radioaktív felhő közeledne Európa felé – az oroszok viszont ezt állítják.

Moszkva azzal riogat, hogy a szegényített uránnal töltött lőszerek megsemmisítése egy radioaktív felhőt okozott, amely Európa felé sodródik, erre azonban semmilyen bizonyítéka sincs, írja a Mandiner.

Gas,Masks.,Two,People,With,Gas,Masks,And,Dramatic,Sky
Fotó: Marijus Auruskevicius

A lap szerint Nyikolaj Patrusevtől, a Biztonsági Tanács titkárától származik az állítás, aki nyilatkozatában az amerikai elnököt is kritizálta, amiért újabb, ukránoknak szánt támogatásokat jelentett be, szerinte az ő hibájuk a radioaktivitás emelkedése. 

Lengyelországban már most megnőtt sugárzást mérték

állítja Patrusev, továbbá szerinte vegyi és biológiai fegyvereket fejlesztenek Ukrajnában az amerikaiak. Patrusev nehezményezte azt is, hogy az amerikaiak még mindig nem kértek bocsánatot, amiért 1945-ben atombombát dobtak Hirosimára és Nagaszakira.

Massimo Sideri, a Corriere della Sera olasz napilap rovatvezetője a témával foglalkozó cikkében lehűti a kedélyeket, és megjegyzi, hogy a szegényített urán egy nehézfém, amely semmiképpen sem lehet oka bármilyen radioaktív jelenségnek, legkevésbé a levegőben.

 „Amennyiben egy szegényített uránt tartalmazó hadianyagraktárt ért találat, biztosak lehetünk benne, hogy annak nem lesznek drasztikus következményei” – jegyezte meg. Sideria arra is rámutatott, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) nem adott ki semmilyen figyelmeztetést.

Semmi sem támasztja alá az orosz állításokat

Magyarországon a vitatott kérdésről 2001-ben Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézet akkori docense írt tanulmányt. Értekezésében kifejtette, hogy a szegényített urános lövedékek nem okoznak nagy sugárszennyezést. Mindezek mellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a sugárfertőzés veszélye elenyésző, ugyanakkor a kémiai mérgező hatása komoly lehet.

Aszódi szerint a talajon szétszóródott lövedékek okozta sugárterhelés minimális, a felrobbanással járó uránpor belégzése azonban halálos nehézfémmérgezést okozhat – az utóbbi azonban csak azokat a katonákat fenyegeti, akik közvetlenül a becsapódás mellett tartózkodnak. A bombázás területén élők egészségére az uránpor és a lövedékek talajba kerülése szintén minimális egészségkárosító hatással lehet, ugyanakkor a talajvízbe vagy a növények és

állatok szervezetébe bekerülő urán emberi fogyasztással szélsőséges esetben szintén okozhat mérgezést

tette hozzá.

 

orosz-ukrán háború radioaktív atomenergia Moszkva felhő
Kapcsolódó cikkek