Új rendelkezést adott ki a római belügyminisztérium az olaszországi partokra szünet nélkül érkező migránsok belföldi szétosztásáról, az intézkedés részleteit a Corriere della Sera című napilap közölte vasárnap.
Az elképesztő zsúfoltságot próbálják megszüntetni, mivel például Lampedusa négyszáz fős migránsközpontjában vasárnap reggelre már több mint kétezer-négyszáz ember szorongott. Huszonnégy óra leforgása alatt huszonnégy csónak kötött ki a sziget partjain. Az egyik legnépesebb, százharminchárom fős csoport Líbiából kelt útra.
Az illetékes szicíliai prefektúra megkezdte az emberek elszállítását Lampedusáról: hétfőig több mint ezer bevándorlót szállítanak át komphajókkal a nagyobb szigetre.
Ezzel egy időben a pugliai Bari kikötőjébe megérkezett az Orvosok Határok Nélkül (MSF) által működtetett Geo Barents nevű hajó ötvenöt emberrel a fedélzetén, akik közül negyvenhárom kis-, illetve fiatalkorú felnőtt kíséret nélkül.
A római belügyminisztérium legutolsó, pénteki adatai szerint év eleje óta közel 103 ezren érkeztek. A tavaly ugyanakkor regisztrált migránsok száma valamivel több mint ötvenezer volt, két évvel ezelőtt pedig harmincötezer. Az idei a legmagasabb migrációs adat 2017 óta.
A Corriere della Serában közölt minisztériumi körlevél a prefektúráknak nyújt útmutatást a migránsok országon belüli szétosztásának szabályairól. A déli partokra érkezőket hajókkal, autóbuszokkal és repülőgépekkel szállítják tovább a különböző tartományokba. A szétosztási rendszer a régiókban élők számát, valamint a terület nagyságát veszi figyelembe.
A meghatározott kvóták szerint 13 százalékot a legnépesebb, tízmilliós Lombardia fogad be. A migránsok 10 százalékát Emilia-Romagna, további 9 százalékát Lazio tartomány. Olyan menedékkérőkről van szó, akik érkezésükkor jelezték, hogy nemzetközi menedékkérelmet kívánnak benyújtani, de annak folyamata még nem kezdődött el vagy nem zárult le.
A tartományok a rendelkezésükre álló szálláshelyeken, vagyis üresen álló kaszárnyákban, szállodákban vagy más épületekben, illetve sátortáborokban helyezik el őket.
A belügyminisztérium adatai szerint több mint 110 ezren vannak már az úgynevezett rendkívüli befogadóközpontokban (Cas) is, amelyek ideiglenes szálláshelyként alakultak meg, de a migránsok átlagban két és fél évet tartózkodnak bennük. A Matteo Piantedosi belügyminiszter által jegyzett körlevél szerint a táborokban tartózkodókat is minél gyorsabban ellenőrizni kell, a befogadásra nem jogosultak eltávolítása mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.