Közélet

Az ENSZ szabad bejárást akar az izraeli Asdód város kikötőjébe, hogy onnan szállítsanak segélyt Gázába

Jelenleg egyedül az egyiptomi határon lévő rafahi átkelőn lehet segélyszállítmányokat eljuttatni a Gázai övezetbe. Ezen az útvonalon csak lassan lehet eljuttatni a segélyt a rászorulókhoz, ezért az ENSZ egy új útvonalat akar nyitni Izraelen keresztül.

Hozzáférést kér Izraeltől a Földközi-tenger partján fekvő asdódi kikötőhöz az ENSZ három ügynöksége, a Világélelmezési Alap (WFP), az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF), hogy mielőbb eljuttathassák segélyszállítmányaikat a Gázai övezetbe.

Israel-Palestine Conflict
Fotó: MAJDI FATHI/AFP

Közös közleményükben azt írták, hogy az asdódi kikötőhöz való hozzáférés elengedhetetlen a humanitárius ügynökségek számára, mert onnan jóval nagyobb mennyiségű segélyt lehetne kamionokkal eljuttatni a Gázai övezet északi részébe, ahová ez idáig kevés segélyszállítmány érkezett.

Szinte minden palesztin naponta kénytelen lemondani egy-egy étkezésről, és sok felnőtt inkább nem eszik annak érdekében, hogy a gyerekeiknek jusson ennivaló

– figyelmeztetett a WFP, a WHO és az UNICEF.

Franciaország légi úton juttatott el hét tonna humanitárius segélyt Gázába

A francia légierőnek Jordánia segített eljuttatni a segélyt, illetve orvosi eszközöket Gázába. Ezzel együtt Franciaország már legalább ezer tonna segélyt juttatott el a palesztinoknak. Azt nem tudni, hogy Izrael jóváhagyta volna ezeket a szállítmányokat.

Jelenleg csak Egyiptom felől, a rafahi átkelőnél és Izraelből az övezet déli részénél, az egyiptomi határ közelében fekvő Kerem Salom-i átkelőnél jutnak be segélyszállítmányok a Gázai övezetbe.

Izrael azt követően indított háborút a Gázai övezetben a Hamász palesztin terrorszervezet ellen, hogy annak fegyveresei tavaly október 7-én betörtek Izrael déli részébe, ahol 1200 embert meggyilkoltak, mintegy háromezret megsebesítettek, és mintegy 250 embert elhurcoltak. Sokan közülük a mai napig sem szabadultak ki. Gázai hivatalos források szerint a háborúban már több mint 24 ezer ember halt meg az övezetben, ahol több mint kétmillió ember él.

 

Gázai övezet izraeli háború segély Hamász
Kapcsolódó cikkek