Közélet

A Hamász-támadás óta megugrott az antiszemita és muszlimellenes incidensek száma

Az uniós biztos szerint megsokasodtak a zsidók megölésére felszólító, a terrorizmust dicsőítő tartalmak és a muszlim migránsok megölésére uszító jelszavak.

A Hamász palesztin iszlamista szervezet Izrael ellen október 7-én elkövetett terrortámadása óta elborzadva tapasztaljuk az antiszemita és muszlimellenes incidensek számának növekedését Európában – hívta fel a figyelmet Margarítisz Szkínász uniós biztos szerdán Strasbourgban.

Több zsidó temetőt is megrongáltak antiszemiták.
Fotó: AFP

Az Európai Bizottság görög tagja az antiszemitizmus és a muszlimellenes gyűlölet fokozódása elleni küzdelem szükségességéről szóló plenáris vitában szólalt fel az Európai Parlamentben.

  • Molotov-koktélokat dobtak zsinagógákra,
  • Dávid-csillagokat, horogkereszteket fújtak lakóházakra,
  • zsidó tulajdonú boltokat romboltak le,
  • muszlimellenes szidalmakat festettek mecsetekre,
  • és többet megpróbáltak felgyújtani, amikor a hívek bent imádkoztak,
  • továbbá zsidó és muszlim temetőket gyaláztak meg Európa-szerte

– sorolta az atrocitásokat az uniós biztos.

Mint mondta, a muszlimellenesség és az antiszemitizmus az interneten is robbanásszerűen terjedt: megsokasodtak az Izrael állam elpusztítására, a zsidók megölésére felszólító, a terrorizmust dicsőítő tartalmak éppúgy, mint a muszlim migránsok megölésére vagy kiutasítására, illetve a muszlim nők megerőszakolására uszító jelszavak.

Ez elfogadhatatlan és összeegyeztethetetlen azzal a társadalmi modellel és életmóddal, amelyet az képvisel

– húzta alá.

Rámutatott, hogy a holokauszt óta nem veszett el ennyi zsidó élet egyetlen nap alatt, mint az október 7-i Hamász-terrortámadásban. Az Európai Unió az első pillanattól kezdve támogatta Izrael azon jogát, hogy a nemzetközi joggal és a humanitárius joggal összhangban megvédje magát, és felszólított az akkor elhurcolt túszok feltétel nélküli szabadon bocsátására. „Ugyanakkor drámai humanitárius helyzetnek vagyunk tanúi, amely a gázai palesztin lakosságot érinti” – mutatott rá.

Szkínász elmondta, hogy az EU fokozza a gyűlölet minden formája elleni küzdelmet: a szakpolitikák teljes spektrumában megerősítik a fellépést a fizikai és az online fenyegetésekkel szemben, növelik az uniós finanszírozás kedvezményezettjeinek ellenőrzését az uniós értékek tiszteletben tartásának biztosítása érdekében, valamint az oktatás, a kultúra és a sport révén növelik a tudatosságot.

Bejelentette, hogy a bizottság nagyszabású kezdeményezést indít a holokauszthelyszínek hálózatának létrehozására.

Emellett a testület többletforrásokat bocsát rendelkezésre az imahelyek védelmére, szabályozási eszközzel lép fel a rasszista, antiszemita és iszlámellenes gyűlölet online terjedése ellen, továbbá fokozottan együttműködik a rendőrhatóságok munkáját uniós szinten koordináló Europollal és a tagállamok bűnüldöző szerveivel, hogy az online terrorista tartalmak és a terrorizmus dicsőítése ellen az európai utcákon hatékonyan fellépjen – tette hozzá.

Szkínász felszólított minden uniós tagállamot, hogy hajtsák végre az antiszemitizmus elleni küzdelemre vonatkozó nemzeti stratégiákat és a fajgyűlölet elleni cselekvési terveket, és biztosítsanak szükséges forrásokat a zsidó és muszlim közösségek védelméhez.

A romák a leginkább diszkriminált kisebbség

Járóka Lívia, a Fidesz roma származású EP-képviselője a vitához hozzászólva elmondta, hogy aggasztó az antiszemitizmus és a muszlimellenes gyűlölet erősödése Európában, azonban rámutatott, hogy a romák a legnagyobb és leginkább diszkriminált etnikai kisebbség az unióban.

Mint mondta, az európai roma integrációs stratégia nagyon jó eszköz a romaellenesség elleni küzdelemben, és Magyarországon például több szakképzési program hozza össze a roma fiatalokat a nem roma fiatalokkal, ami véleménye szerint „egy további jó kiindulópont” lehet.

 

uniós biztos izraeli háború Hamász
Kapcsolódó cikkek