BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs vége az ítéletidőnek: felhőszakadás miatt adtak ki riasztást

A jelzések szerint estig nagy területen, többnyire a Dunántúlon várható zivatar. Érdemes számolni, mennyi idő telik el a villámlás és a dörgés között: ha kevesebb mint tíz másodperc, érdemes menedéket keresni egy épületben.

Felhőszakadás veszélye miatt másodfokú (narancs) riasztást adott ki Somogy, Tolna, Baranya és Zala vármegye egyes járásaira a HungaroMet Zrt. hétfő délután, valamint hevesebb zivatar veszélye miatt Tolna, Baranya és Bács-Kiskun vármegye egyes járásaira.

Storms in Bavaria
időjárás
vihar
Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

A veszélyjelzés szerint a felhőszakadás veszélye miatt riasztással érintett járásokban a következő órákban az intenzív záporokból, zivatarokból rövid idő alatt 50 milliméternél több csapadék hullhat. A hevesebb zivataroknál pedig a villámlások mellett kockázatot jelent a zivatarokat kísérő szél és jégeső is.

Hétfő éjfélig másodfokú figyelmeztetés van érvényben felhőszakadás veszélye miatt Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Veszprém, Somogy és Zala vármegye területére. Ugyancsak hétfő éjfélig hevesebb zivatarok kialakulásának veszélye miatt másodfokú figyelmeztetés van érvényben Baranya, Tolna, Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, és Békés vármegye területére.

Az előrejelzés szerint hétfő estig egyre nagyobb területen, nagyobb számban a Dunántúlon várható zivatar. Nagyobb eséllyel a déli, délkeleti tájakon heves zivatarok is kialakulhatnak, amelyek rendszerbe szerveződve észak, északkelet felé haladnak. Éjszaka csökken a zivatarok száma, de elszórtan továbbra is előfordulhatnak.

Emellett kedd délelőttig nagyobb területen lehet a zivatarokhoz kapcsolódóan felhőszakadás, a Dunántúl egyes részein hétfőn az egymást követő cellákból pár óra alatt akár 40-50 milliméter is lehet a csapadékösszeg. Kedden napközben felhőszakadás főként az Északi-középhegység és az Észak-Alföld környezetében fordulhat elő.

Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője felhívta a figyelmet, hogy ha villámlik, érdemes számolni, hogy mennyi idő telik el a villámlás és a dörgés között, és ha ez kevesebb mint 10 másodperc, akkor a vihar nagyon közel van, ilyenkor keressünk menedéket egy épületben.

Ne tartózkodjunk vízben, otthon is kerüljük a vizesblokkok használatát. Kerüljük a kilátókat, villanyoszlopokat, ne álljunk fa alá, és ne használjunk esernyőt – javasolta. Hozzátette: akit erdőben ér a villámlás, keressen egy olyan helyet, ahol legalább négy-öt méterre van a fák törzsétől.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy otthon érdemes kihúzni az elektromos gépeket a konnektorból, mert ha villám csap az épületbe vagy a közelébe, ami be van dugva a konnektorba, az a túlfeszültség miatt tönkre fog menni.

Szupercellát videóztak le a Velencei-tó felett

A Viharvadászok nevű magyar csapat a Tények riporterével kiegészülve a Velencei-tó fölött megörökítette egy szupercella képződését, amely később letarolta a fél országot. Az elkövetkező napok időjárása sem ígér sok jót: öt vármegyére másodfokú (narancs) figyelmeztetést adtak ki, ráadásul óránkénti 90 kilométeres sebességet meghaladó szélroham lehet, melyhez akár két centiméteresnél is nagyobb jég társulhat.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.