BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Élő közvetítés
folyamatosan frissül

Az orosz-ukrán háború 925. napja – a nagy hatótávolságú fegyverek sem segítenének Ukrajnán

orosz-ukrán háború, nagy hatótávolságú fegyver
Összefoglaló:

A Fehér Ház szerint a nagy hatótávolságú amerikai fegyverek orosz célpontok elleni bevetésének engedélyezése nem oldja meg Ukrajna problémáit, ugyanis nem segít abban, hogy a területükre csapást mérő fegyverek többségét kiiktassa. John Kirby, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának kommunikációs tanácsadója arról beszélt, hogy Oroszország már a szárazföldi területeinek belsejébe helyezte át katonai repülőgépeit, és az ország légierejének 90 százaléka a megsemmisítés hatótávolságán kívül állomásozik – számolt be az Unian ukrán hírügynökség.

orosz-ukrán háború, nagy hatótávolságú fegyver
A nagy hatótávolságú amerikai fegyverek orosz célpontok elleni bevetésének engedélyezése nem oldja meg Ukrajna problémáit / Fotó: Vincent Jannink / AFP

„Az Oroszország által irányított légibombákra és nagy hatótávolságú rakétacsapásokra használt repülőgépek 90 százaléka az orosz–ukrán határtól 300 kilométeren kívül, mélyen Oroszország belsejében állomásozik. Ezért nem igaz azaz állítás, hogy ha mi odaadjuk nekik az ATACMS-t, és azt mondjuk nekik, hogy használhatják, akkor egyből képesek lesznek kilőni az orosz repülőgépek nagy részét azokon a légibázisokon, ahonnan az Ukrajnát célzó csapásokat végrehajtják” – fejtette ki Kirby.

Egyelőre semmilyen változás nem történt az Amerikai Egyesült Államok politikájában ebben a kérdésben, még a Poltavát és Lvivet ért pusztító orosz csapásokat követően sem adták meg az engedélyt a nagy hatótávolságú amerikai fegyverek ilyen típusú bevetésére. Kirby hozzátette azt is, hogy Joe Biden amerikai elnök Kijev támogatására vonatkozó álláspontja változatlan, Washington célja az, hogy megerősítse Ukrajna légvédelmét.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök már júniusban azt hangsúlyozta, hogy az engedély a HIMARS rakétarendszer orosz területek elleni bevetése ellen önmagában nem elegendő az összes olyan típusú orosz fegyver legyőzésére, amelyekkel a polgári lakosságot sanyargatja az ellenségük.

Bár az orosz–ukrán háború kezdete óta Ukrajna sok fegyvert és katonai eszközt kapott nyugati szövetségeseitől, azonban a legtöbb ország nem adott engedélyt Kijevnek arra, hogy orosz területek ellen is is bevesse azokat, mert nem szeretnék kockáztatni a konfliktus további eszkalációját.

Atomfegyver-kérdés: Ukrajna meghúzta az orosz medve bajuszát, Oroszország már dolgozik a válaszon

Az oroszok dolgoznak a nukleáris doktrína módosításán, amivel egy magas rangú minisztériumi tisztviselő szerint nemsokára elkészülnek. Ukrajna kurszki betörése sorsfordító volt az orosz–ukrán háborúban, ami közelebb hozta az orosz atomfegyverek bevetésének lehetőségét.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.