Engednék a jüanárfolyam gyengülését Kínavezetői a dollárral szemben, hogy ezzel ellensúlyozzák a következő évben Donald Trump megválasztott amerikai elnök által várhatóan megemelt vámokat.
Az amerikai politikus kampánya során 10 százalékos globális és 60 százalékos, Kína ellen kivetett vámokat ígért, ezért gondolkoznak Pekingben azon, hogy nagyobb élénkítéssel ellensúlyozzák az amerikai büntetőintézkedéseket. Mindemellett Trump első hatalomra jutása óta Kína felkészült a válaszcsapásokra is , ugyanakkor a jüan gyengülése az export versenyképességét növeli, így tompíthatja a vámok hatását.
A jüan gyengülésének engedélyezése eltér a hagyományos, a deviza stabilitására fókuszáló politikától. A szorosan felügyelt jüan árfolyama minden nap csak 2 százalékot mozdulhat el a központi bank által meghatározott árfolyamtól és a monetáris politika alakítói általában az árfolyam stabilitásának fontosságát hangsúlyozzák megszólalásaik során.
A Reuters egyik forrása szerint az továbbra sem várható, hogy a jegybank kimondja az árfolyam elengedését, ám a hangsúly átkerülhet a piaci folyamatok nagyobb szerepét kiemelő kommunikációra. A héten a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának ülésén a tisztviselők megfelelően laza monetáris politikát ígértek, 2010 óta először. A hivatalos kommunikációban
nem kapott helyet az alapvetően stabil jüanra vonatkozó kitétel sem, mely júliusban még szerepelt a KKP közleményében, ám a szeptemberiből már kimaradt.
A múlt héten egy vezető agytröszt tanulmánya azt javasolta, hogy ideiglenesen a dollár helyett egy dollárt nem tartalmazó valutakosárhoz kössék a jüan árfolyamát, különösen az euróhoz, hogy biztosítsák az árfolyam kellő rugalmasságát kereskedelmi feszültségek idején.
A Reuters egy másik forrása szerint a jegybank akár dolláronkénti 7,5 jüanig is elengedheti az árfolyamot, ami a jelenlegi 7,25-ös szinthez képest mintegy 3,5 százalékos leértékelődést jelentene. Ez ugyanakkor azt is jelzi, hogy mennyire szoros gyeplőn tartja az árfolyamot Kína. Ugyanakkor Donald Trump első ciklusa alatt a jüan 12 százalékot is gyengült két év alatt az egymást követő kereskedelmi korlátozások után.
A jüan gyengülése mindenesetre segítheti elérni az egyre nagyobb kihívásnak ígérkező 5 százalékos növekedési célt az exportbevételek növelésével, sőt az import drágítása a deflációs nyomást is ellensúlyozhatja, különösen, hogy
főként az exportra termelő iparágak teljesítenek jól az egyébként gyengélkedő kínai gazdaságban.
Az export növekedésének novemberi lassulása és az import csökkenése ugyanakkor arra is rávilágít, hogy az országnak főként a belső keresletet kellene ösztönöznie. A jüan leértékelése ráadásul Fred Neumann, a HSBC vezető ázsiai elemzője szerint vissza is üthet, hiszen az az Egyesült Államokon kívül Kína más kereskedelmi partnereit is vámok és más korlátozások bevezetésére sarkallhatja.
Elemzők átlagosan 7,37 jüanos dollárárfolyamot várnak a következő év végére, ám óriási a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy Trump mennyivel és milyen gyorsan emeli meg a vámokat. A Trump győzelmére készülő kereskedők hatására a jüan szeptember vége óta már 4 százalékot gyengült a dollárral szemben, de a kínai fizetőeszköz már 2022 óta gyengélkedik a lassuló növekedés, a magas amerikai és a csökkenő kínai kamatok miatt.
A kínai jegybank ugyanakkor képes a deviza stabilizálására napi iránymutatása és az állami bankok devizakereskedelmének befolyásolása által. A következő napokban pedig a kínai vezetők gyűlésén szó lesz a jövő évi növekedési, költségvetési hiányra vonatkozó és más célokról is, noha azokat nem jelentik be a nyilvánosság számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.