BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Flag,Of,China,On,A,Processor,,Cpu,Central,Processing,Unit eu kína

Kína visszavág: kemény választ adnak az amerikai szankciókra

Peking betiltja a félvezetőkben és akkumulátorokban használt nyersanyagok exportját. A kínai kormány abban bízik, hogy ezzel megnyomoríthatja az Egyesült Államok csipipari törekvéseit.

Kína megtiltotta több, a félvezetőgyártásban és katonai alkalmazásokban használt nyersanyag és ritkaföldfém szállítását az Egyesült Államokba, amellyel Peking a washingtoni exportellenőrzéseket akarja megtorolni - írta a Financial Times.

Flag,Of,China,On,A,Processor,,Cpu,Central,Processing,Unit eu kína
A kínai kormány abban bízik, hogy ezzel megnyomoríthatja az Egyesült Államok csipipari törekvéseit / Fotó: Shutterstock

Kína kereskedelmi minisztériuma kedden közölte, hogy megtiltja a kettős felhasználású termékek, köztük a gallium, a germánium, az antimon és a szuperkemény anyagok Amerikába történő kivitelét, és szigorúbb ellenőrzéseket vezet be a grafittal kapcsolatban.

A minisztérium szerint Washington a nemzetbiztonság ürügyén

fegyverként használja a kereskedelmet és a technológiát.

A megtorlásra azt követően került sor, hogy az Egyesült Államok hétfőn újabb átfogó exportellenőrzéseket vezetett be, amelyek célja, hogy megnehezítse Kína számára a fegyverek vagy a mesterséges intelligencia fejlesztését.

Az embargóval sújtott ásványokat és fémeket félvezetők és akkumulátorok, valamint kommunikációs berendezések alkatrészei és katonai hardverek, például páncéltörő lőszerek gyártásához használják.

Egész Kína fellép Amerikával szemben

Ezzel párhuzamosan négy nagy kínai kereskedelmi szövetség, amelyek az internet-, az autó-, a félvezető- és a kommunikációs iparágakat képviselik, külön reagáltak az amerikai lépésekre, és felszólította tagjaikat, hogy csökkentsék a tengerentúli csipek vásárlását.

Kína már korábban is szigorította az exportellenőrzést válaszul az Egyesült Államok és szövetségesei szigorodó csipszankcióira. A germánium és gallium szállítására vonatkozó meglévő korlátozások az ásványi anyagok árának közel kétszeresére emelkedéséhez vezettek Európában.

Kína legutóbbi, az Egyesült Államokba irányuló szállítási tilalma egyértelművé teszi, hogy Hszi Csin-ping elnök kormánya hajlandó a nyugati gazdasági érdekeket célba venni, hogy visszavágjon Washington csipkorlátozásainak.

Európa nyúlja le a nyugati csúcstech tehetségeket? Nem, Kína – csip- és MI-háború új fronton

Kína a tehetségek toborzását próbálja felhasználni arra, hogy tudományos és technológiai szuperhatalommá váljon. Az érintett nyugati és ázsiai cégek nehezen tudnak fellépni a jelenség ellen, hiszen a munkavállalók elcsábítása nem illegális.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.