A távozó Biden-adminisztráció még leköszönése előtt tovább szigorítaná a mesterséges intelligenciához köthető csipek exportjának korlátozását, hogy utolsó lépésével tovább nehezítse Kína és Oroszország hozzáférését a legfejlettebb amerikai technológiákhoz.
A tervek szerint a korlátozások állami és vállalati szinten is megjelennének, abból acélból hogy az MI-technológiák fejlesztése az Egyesült Államok és szövetségesei területén koncentrálódjon. Az új szabályokat a Bloomberg információ szerint akár már pénteken bejelenthetik és azok a technológiához való hozzáférést három szinteben határoznák meg.
A legfelső szinten az Egyesült Államok és 18 szövetségese – mint Németország, Japán, Dél-Korea vagy Tajvan – lenne megtalálható, mely országok és vállalataik gyakorlatilag korlátozás nélkül hozzáférhetnek majd a legújabb csipekhez, míg a legalsó, hármas szinten található országok hozzáférését gyakorlatilag elvágnák a technológiához.
A világ legtöbb országa – köztük Magyarország is – azonban a középső kategóriába kerülne, mely korlátozott eléréshez juthat csak.
Azonban ezen országok cégei megkerülhetik a nemzeti limiteket, amennyiben hajlandók az amerikai kormány biztonsági és emberi jogi standardjainak megfelelni.
A félvezető-szektor legfontosabb vállalata, az Nvidia már közleményben jelezte is ellenkezését a javaslattal szemben,
mely a csipgyártó szerint nem csökkentené a kockázatokat, de veszélybe sodorná Amerika vezető pozícióját és gazdasági növekedését. A korlátozásokat az iparági lobbiszervezet, a Semiconductor Industry Association is ellenzi.
Washington igyekszik megelőzni, hogy a legfejlettebb amerikai technológiák az ország ellenségei kezébe kerüljenek, a mostani korlátozások is ennek a részei, ám ezek inkább azt célozzák, hogy Kína és Oroszország közel-keleti vagy dél-amerikai közvetítőkön keresztül se juthasson hozzá a legjobb félvezetőkhöz.
Mivel
az adatközpontok működéséhez szükséges amerikai csipek teljesítménye messze felülmúlja a kínai vetélytársakét,
sok ország és vállalat szeretne hozzájutni az amerikai technológiához, ami lehetőséget ad Washington számára, hogy kapuőri szerepét használja érdekei érvényesítésére.
Az új szabályok értelmében az egyes szintű országok cégei olyan kormányengedélyt is szerezhetnek, mely lehetővé teszi számukra, hogy a világ jelentős részén adatközpontokat hozzanak létre az amerikai csipekkel, de ehhez azt vállalniuk kell, hogy számítási kapacitásuknak mindössze negyede legyen az egyes kategóriás országokon kívül, és egyetlen kettes szintű országban se haladja meg számítási kapacitásuk az összkapacitás 7 százalékát.
A vállalatoknak természetesen az amerikai kormány biztonsági elvárásait is be kell tartaniuk. Ezt az engedélyt az igazolt végfelhasználók (Verified End-User, VEU) kaphatják meg. A tervek szerint az amerikai központú VEU-knak azt is vállalniuk kell, hogy számítási kapacitásuk legalább felét amerikai földön tartják.
A lépés célja, hogy Amerika és szövetségesei mindig nagyobb számítási kapacitással bírjanak, mint a világ többi része.
Az országok döntő többsége azonban a kettes kategóriába kerülhet, mely 50 ezer GPU egyenértékben korlátozná országonként a számítási kapacitást 2025 és 2027 között. Azonban ezen országok cégei is pályázhatnak a VEU-státuszra, mellyel növelhetik az elérhető csipek számát. A státusz eléréséhez az amerikai biztonsági és emberi jogi szabályok betartását kell igazolni, vagy legalább egy erre vonatkozó hiteles tervet. A státuszt a cégek országonként kérhetik, és az általuk felhasznált félvezetők nem számítanak az országkvótába.
A harmadik csoportba Kína, Makaó és azok az országok tartoznak, melyekkel szemben amerikai fegyverembargó van életben. Ezekbe az országokba tilos a szállítás.
Az új szabályok mindezek mellett nem csak a mesterséges intelligenciához szükséges hardvereket, de a modellek fejlesztéshez szükséges, zárt súlyokat is korlátozzák. A modellek végtermékét meghatározó legfejlettebb súlyokat tilos lesz a harmadik csoportba tartozó országokból működtetni, és a cégek ezeket a kettes kategóriájú országokban is csak külön engedéllyel működtethetik.
A szabályok a nyílt súlyokkal dolgozó modelleket csak akkor érintik, ha azok finomhangolására kerül sor valami kifejezett cél érdekében, ami jelentős számítási kapacitást emészt fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.