BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Dél-Korea elnöke
orosz-ukrán háború

Hadiállapotot hirdetett, most akár halálbüntetést is kaphat – mégsem jelenik meg tárgyalásán a dél-koreai elnök

Jun Szogjol ügyvédei szerint a politikus nem tud megjelenni a bíróságon. A dél-koreai elnök biztonsági kockázatokra hivatkozik, és attól tart, hogy merénylet készülhet ellene.

Jun Szogjol felfüggesztett dél-koreai elnök, aki decemberben hadiállapotot hirdetett és megpróbálta feloszlatni a parlamentet, nem fog megjelenni az ellene indított eljárás első napján a bíróságon, biztonsági aggályai miatt – írta a Deutsche Welle.

Dél-Korea elnöke
orosz-ukrán háború
Jun Szogjol dél-koreai elnök biztonsági kockázatokra hivatkozik, és attól tart, hogy merénylet készülhet ellene / Fotó: Kim Hong-Ji / AFP

Államfői tisztségéből való felfüggesztése és a rövid ideig tartó hadiállapot szerencsétlen kihirdetése miatti vádemelési szavazás óta Jun az elnöki rezidencián kvártélyozta el magát elit őrsége védelmében. A politikus ugyanis attól tart, hogy merényletet hajthatnak végre ellene, és a bíróság sem tudja garantálni a biztonságát.

Az elnöknek meg kell-e jelennie a bírái előtt?

A dél-koreai alkotmánybíróság a tervek szerint kedden kezdi meg hivatalosan a Jun elleni eljárást. Ezen felül azonban még négy napot tűztek ki februárra. A tárgyalást akkor is elindítják, ha az államfő nem jelenik meg rajra.

A politikusnak ugyan ott kellene lennie a tárgyalás megnyitásán, ám az elnök még bukása ellenére is különleges bánásmódban részesül, a biztonsági kockázatok pedig tovább erősítik jogi helyzetét.

Félelmei nem alaptalanok: az ügy megosztónak bizonyult, a rivális táborok tüntetéseket terveznek Jun rezidenciája előtt és Szöul utcáin is. A tüntetők egy része azt követeli, hogy nyilvánítsák érvénytelennek az ellene benyújtott vádat, míg mások azt akarják, hogy a felfüggesztett elnököt azonnal vegyék őrizetbe.

Jun elnök bármikor kész megjelenni a bíróság előtt, amint az intézmény garantálni tudja a biztonságát 

– közölték ügyvédei, hozzátéve, hogy az elnöki őrség „teljes készültségben” van a jelenlegi helyzet hevessége miatt.

Hol tart a dél-koreai elnök elleni eljárás?

A dél-koreai vezető eddig megtagadta, hogy az ügyészek vagy a nyomozók találkozhassanak vele, testőrsége pedig a múlt hónapban több órán át nézett farkasszemet a hatósági közegekkel, amikor megpróbálták letartóztatni Junt.

A kedden kezdődő eljárás során az alkotmánybírák arról döntenek, hogy egyáltalán felelősségre vonhatják-e a politikus, vagy visszaállítják hivatalába, amelyből közvetlenül a hadiállapot kihirdetése után menesztette a parlament.

A döntésnek jelentős tétje van:

  • ha Jun visszakapja pozícióját, az felháboríthatja a parlamenti többséggel rendelkező ellenzékét és tovább szíthatja az utcai zavargásokat;
  • a vizsgálat jóváhagyása esetén pedig az államfő támogatóit dühíthetik fel, akik az elmúlt egy hónapban több tucat alkalommal tiltakoztak a Jun elleni vádak miatt.

A dél-koreai elnököt a hadiállapot kihirdetése és a parlament feloszlatásának kísérlete miatt hazaárulással és felkelés vezetésével vádolják. Ha bűnösnek találják, akár életfogytiglani börtönre, sőt halálbüntetésre is számíthat.

Dél-Korea: újból letartóztatási parancsot adtak ki az elnök ellen

Az államfő ügyvédei egy szöuli bíróságon az elfogatóparancs érvénytelenítésére nyújtottak be kérelmet, de a bíróság elutasította.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.