Módosítani akarja a Meta a tartalom-ellenőrzési irányelveit a Facebookon és az Instagramon, amely most megszabadulna a tényellenőröktől is – jelentette be kedden Mark Zuckerberg vezérigazgató, írja a CNN.
A változások közvetlenül Donald Trump megválasztott elnök hivatalba lépése előtt következnek be. A CNN emlékeztet rá, hogy Trump és más republikánusok kritizálták Zuckerberget és Metát, amiért a jobboldali hangok cenzúrázását vélték felfedezni.
A tényellenőrök politikailag túlságosan elfogultak, és több bizalmat romboltak le, mint amennyit megteremtettek
– mondta Zuckerberg az új politikát kedden ismertető videójában. „Ami a befogadóbb mozgalomnak indult, azt egyre inkább arra használták, hogy elzárják a véleményeket és kizárják a különböző elképzelésekkel rendelkező embereket, és ez már túl messzire ment.”
Zuckerberg elismerte, hogy az új irányelvben kompromisszumra törekednek, ami azzal jár, a tartalommoderálási változtatások következtében több káros tartalom fog megjelenni a platformon. A Meta újonnan kinevezett globális ügyekért felelős vezetője, Joel Kaplan kedden azt mondta a Foxnak, hogy a Meta és a külső tényellenőrző partnerek „kezdetben jó szándékkal működtek, de túlságosan nagy volt a politikai elfogultság abban, hogy mit és hogyan ellenőriznek”.
A CNN azzal indokolja a mostani döntést, hogy Zuckerberg igyekszik javítani Trumppal való kapcsolatán, mielőtt a megválasztott elnök hivatalba lépne ebben a hónapban. Egyébként Kaplan is elismerte, hogy a keddi bejelentés közvetlenül kapcsolódik a változó adminisztrációhoz.
Csak egy nappal korábban jelentette be a Meta, hogy Trump szövetségese és az UFC vezérigazgatója, Dana White csatlakozik az igazgatósághoz, valamint két másik új igazgató is.
A Meta azt is közölte, hogy 1 millió dollárt adományoz Trump beiktatási alapjába, és hogy Zuckerberg „aktív szerepet” szeretne vállalni a technológiapolitikai megbeszélésekben.
Kaplan azt mondta, hogy „nem kérdéses, hogy az elmúlt négy évben változás történt. Rengeteg társadalmi és politikai nyomást láttunk, mindezt a több tartalom, a mérséklés és a cenzúra irányába, és valódi lehetőségünk van. Most új adminisztrációnk van, és új elnök érkezik, akik nagy védelmezői a véleménynyilvánítás szabadságának, és ez változást jelent.”
A moderálási változások lenyűgöző fordulatot jelentenek abban, ahogyan a Meta kezeli a hamis és félrevezető állításokat a platformjain. 2016-ban a vállalat független tényellenőrző programot indított, miután azt állították, hogy nem sikerült megakadályoznia a külföldi szereplőket abban, hogy platformjaikat dezinformáció terjesztésére és nézeteltérések szítására használják fel az amerikaiak között. Az azóta eltelt években továbbra is küzdött a platformján vitatott tartalmak terjedésével, például a választásokkal kapcsolatos félretájékoztatással, oltásellenes történetekkel, erőszakkal és gyűlöletbeszéddel.
A vállalat biztonsági csapatokat épített fel, automatizált programokat vezetett be a hamis állítások kiszűrésére vagy láthatóságának csökkentésére, és egyfajta független Legfelsőbb Bíróságot hozott létre a trükkös moderálási döntések érdekében, az úgynevezett Felügyeleti Tanácsot.
Most azonban Zuckerberg a közösségi média egyik vezetője, Musk nyomdokaiba lép, aki miután 2022-ben felvásárolta az X-et, akkor még Twitter néven, felszámolta a cég tényellenőrző csapatait, és a felhasználók által generált kontextuscímkéket közösségi jegyzeteknek nevezett a platform egyetlen módszerévé, amivel a hamis állításokat kijavíthatják.
A változtatások részeként a Meta a tartalompolitikáért felelős bizalmi és biztonsági csapatait Kaliforniából Texasba és más USA-beli helyszínekre helyezi át. „Úgy gondolom, hogy ez segíteni fog abban, hogy bizalmat építsünk, hogy elvégezhessük ezt a munkát olyan helyeken, ahol kevésbé aggódnak a csapataink elfogultsága miatt” – mondta Zuckerberg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.