BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
hadiipar, rob bauer, nato

Ostobák a hadiipart mellőző nyugati befektetők egy NATO-vezető szerint

A hadiipari befektetések hosszú távra szólnak, nem a rövid távú profitmaximalizálás a céljuk – mutatott rá Rob Bauer. A NATO-vezető szerint a befektetők a növekvő európai hadiipari kiadásokról is lemaradnak így.

A hadiipar mellőzése miatt ostorozta a nyugati befektetőket Rob Bauer admirális, a NATO katonai bizottságának elnöke, aki szerint a befektetők a kollektív védelem iránti felelőtlenségükkel veszélyeztetik a biztonságot és a jövőbeli finanszírozást.

hadiipar, rob bauer, nato
Az admirális szerint a hadiipar a következő húsz évben jó üzlet lesz / Fotó: AFP

Bauer különösen a nyugati hitelintézeteket, bankokat és nyugdíjpénztárakat korholta, amiért nem fektetnek be a hadiiparba, sőt azokat egyenesen ostobának is nevezte, hiszen figyelmen kívül hagyják a növekvő biztonsági fenyegetéseket – idézi a NATO-vezető Financial Timesnak adott interjúját a Magyar Nemzet.

A hadiipari befektetések a fenntartható fejlődés legjobb eszközei

Az admirális szerint a hadiipari beruházások a fenntartható fejlődés legjobb eszközei, és a rövid távú nyereség helyett a hosszú távú biztonságra kellene fókuszálni. Hozzátette, hogy a befektetők a 2022-es orosz invázió óta a jelentős állami finanszírozás elvesztését kockáztatják, mivel a kormányok növelik a védelmi kiadásaikat. A rövid távú profitmaximalizálás helyett 

a következő húsz évben jelentős kiadásokra lesz szükség a védelmi képességek fenntartásához.

Bauer kijelentése akkor hangzott el, amikor az európai hadiipari beszerzések és gyártás egyébként is bővül, mielőtt Donald Trump megválasztott elnök beiktatására sor kerülne. Trump nagyobb európai szerepvállalást sürget a biztonság terén. Számos európai hadiipari vállalat részvényárfolyama emelkedett az elmúlt években, a Rheinmetall például több mint hatszorosára növelte értékét az orosz–ukrán háború kezdete óta.

Ennek ellenére több európai bank továbbra is vonakodik a fegyvergyártóknak nyújtott hitelezéstől, különösen a kisebb vállalkozások esetében.

Noha a NATO-országokban a védelmi startupokba irányuló befektetések a négyszeresére nőttek 2019 óta, több európai intézményi alapnak továbbra is tilos fegyverkezésbe fektetnie etikai okokból. Bauer elmondta, hogy egyes pénztárak és bankok még mindig etikátlannak tartják a védelmi iparba történő befektetést.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.