BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trump külügyminisztere szerint még maradnak az orosz szankciók

Trump és Putyin még februárban találkozhat az amerikai külügyminiszter szerint. Az amerikai–orosz tárgyalásokon a háború lezárása mellett a szankciók is fontos témát szolgáltattak. Rubio próbálta finomítani Trump kemény kijelentéseit.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter arról beszélt Washington európai szövetségeseivel, hogy az Amerikai Egyesült Államok legalább addig érvényben tartja az Oroszországgal szembeni szankciókat, ameddig nem születik megállapodás az orosz–ukrán háború lezárásáról. A tárcavezető ezt azután szögezte le, hogy Donald Trump amerikai elnök azt mondta, hogy tervei szerint még február vége előtt találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy tárgyaljanak a három éve tartó fegyveres konfliktus rendezésről.

Marco Rubio
Amerikai Egyesült Államok
orosz-ukrán háború
Donald Trump
Marco Rubio európai külügyminiszterekkel egyeztetett az amerikai–orosz találkozó után / Fotó: Allison Robbert / AFP

A Bloomberg értesülései szerint Rubio egy keddi telefonbeszélgetésen adott szóbeli biztosítékot európai kollégáinak, hogy Washington nem fogja idő előtt feloldani a szankciókat. Az amerikai külügyminiszter kedden Szaúd-Arábiában több más amerikai tisztségviselővel együtt részt vett az Oroszországgal folytatott legmagasabb szintű személyes találkozón azóta, hogy Moszkva 2022-ben megindította az Ukrajna elleni inváziót.

Az első lépés volt az amerikai–orosz tárgyalás

A rijádi tárgyalásokra Ukrajnát nem hívták meg, ami aggodalmakat keltett Kijevben és több más országban is. Egyesek attól tartanak, hogy Trump olyan alkuba is belemenne Putyinnal a harcok befejezése érdekében, amely feláldozza Ukrajna és Európa biztonságát, felborítva az Egyesült Államok többéves politikáját. Az elnök később sem csillapította a kedélyeket, Floridában ugyanis arról beszélt, hogy szerinte Oroszország is tenni akar valamit a béke érdekében, és a rijádi megbeszélések után nagyobb az esély arra, hogy létrejöjjön a megállapodás. Trump ugyanakkor hozzátette, csalódottan hallotta, hogy ukrán tisztviselők panaszkodtak arra, hogy kihagyták őket a tárgyalásokból.

Az elnök szavait megerősítette Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is, aki szerdán újságíróknak azt mondta, nem zárható ki egy találkozó Putyin és Trump között még február vége előtt. Az amerikai–orosz megbeszélések fontos első lépést jelentettek a kétoldalú kapcsolatok helyreállításában, ám Peszkov hozzátette: lehetetlen minden kényes kérdést egy nap alatt megoldani.

Az Oroszországgal való kapcsolatfelvétel jelzi Trump azon törekvését, hogy újraépítse a két ország közötti kapcsolatokat, amelyek

  • a Krím 2014-es orosz megszállása miatt szakadtak meg,
  • majd tovább romlottak egy sor kibertámadás és tengerentúli merénylet miatt,
  • majd az orosz–ukrán háború 2022-es kitörése után mélypontra kerültek.

A háború kitörése óta eltelt három évben Washington számos szankciót vezetett be Moszkva ellen, az európai szövetségeseivel együttműködve. Ha az Egyesült Államok úgy döntene, hogy idő előtt feloldja a korlátozásokat, az jelentősen megnehezíteni Európa azon erőfeszítéseit, hogy megakadályozza Putyint a hadigépezetének finanszírozásában.

Marco Rubio biztosítékai a szankciókkal kapcsolatban némi megkönnyebbülést jelenthetnek a nyugati szövetségesek számára. Ugyanakkor a külügyminisztérium szóvivője nem kívánta kommentálni Rubio megjegyzéseit. A tárcavezető európai szövetségesekkel folytatott telefonbeszélgetéséről szóló külügyminisztériumi közlemény nem említette a szankciókat, szűkszavúan csak annyit írt, hogy a részt vevő országok megállapodtak abban, hogy szoros kapcsolatban maradnak, miközben azon dolgoznak, hogy véget vessenek az ukrajnai háborúnak.

Marco Rubio szerint a szankciók is tárgyalási alapot adnak

Azt ugyanakkor korábban maga Rubio is jelezte, hogy a szankciók enyhítése része lehet egy megállapodásnak. Elmondta, hogy a szankciók jelentős részét a konfliktus miatt vezették be, és ahhoz, hogy bármilyen konfliktus véget érjen, mindegyik félnek engedményeket kell tennie. A tárcavezető szerint a háborút lezáró megállapodás lehetőségeket nyitna az oroszokkal való partnerségre, egyrészt a geopolitikai kérdések kapcsán, másfelől gazdasági szempontból is.

Azt Rubio is elismerte, hogy az Európai Uniónak is tárgyalóasztalhoz kellene ülnie, mivel a blokk országai is számos szankciót vezettek be Oroszországgal szemben. Ugyanakkor az EU jelenleg nem tervezi a Moszkvával szembeni korlátozások enyhítését.

Azt azonban fontos megjegyezni, hogy Donald Trumpnak nincs teljesen szabad keze az Oroszországgal szembeni szankciók enyhítésében. A szövetségesekkel való esetlegesen szükséges konzultációkon túl az Egyesült Államok elnökének értesítenie kell a kongresszust a szankciók bármilyen módosításáról.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.