Giuseppe Antoci neve Olaszországban egyet jelent a maffiaellenes küzdelemmel. A volt bankár és politikus éveken át harcolt a szervezett bűnözés ellen, különösen az EU-s agrártámogatásokkal kapcsolatos visszaélések felszámolásában. Most, európai parlamenti képviselőként, célja, hogy ezt a harcot Brüsszelben is folytassa.
Antoci életét 2016-ban majdnem kioltotta a maffia, amikor egy rendőri konvojban haladva rajtaütés áldozata lett.
A támadás túlélését követően az olasz parlament törvénybe iktatta az általa kidolgozott szigorúbb ellenőrzési rendszert, amely megnehezítette a bűnszervezetek hozzáférését az állami és uniós forrásokhoz.
Brüsszelbe érkezve Antoci komoly akadályokkal szembesült. Az EU intézményei hagyományosan korlátozott hatáskörrel rendelkeznek a biztonságpolitika terén, és a tagállamok nem szívesen engedik át ezt a területet a közösségi döntéshozatalnak.
„Ha most elhibázzuk ezt a történelmi pillanatot, akkor a szervezett bűnözés évtizedekre előnyhöz juthat” – magyarázta a Politicónak.
A maffia nemcsak Olaszországban, hanem egész Európában egyre nagyobb befolyást szerez. A kábítószer-kereskedelem és a pénzmosás hálózatai transznacionálissá váltak, és a bűnszervezetek erőszakosabbá lettek. A holland hatóságok például egyre inkább fontolóra veszik az olasz „41-bis” börtönszabályozás bevezetését, amely szigorúan elszigeteli a maffiavezéreket a külvilágtól.
Antoci fő célja, hogy az „Antoci-protokollt” egész Európára kiterjessze, és szigorúbb ellenőrzéseket vezessen be az uniós pénzek elosztásában. Emellett szorgalmazza az Europol és az Európai Ügyészség megerősítését, valamint a szervezett bűnözés elleni szabályok harmonizációját.
Politikai elszigeteltsége, valamint az áthatolhatatlan uniós bürokrácia azonban komoly kihívás:
Egyesek szerint inkább szimbolikus figurává válhat, akivel a politikusok szívesen fotózkodnak, de valódi támogatást nem nyújtanak számára.
Ez annak is köszönhető, hogy a szervezett bűnözésnek teret adó politikai korrupcióval is le akar számolni, amelyből Brüsszelben bőven van.
Így az EP-ben is súlyos akadályokba ütközhetnek a tervei, ahol saját társai tehetnek neki keresztbe azért, hogy megőrizzék kényelmes pozíciójukat és busás vagyonukat. Ennek ellenére Antoci elszánt. „Ha feladom a harcot, az azt jelenti, hogy ők győztek. És ezt nem engedhetem meg” – mondja.
Brüsszelben most az a kérdés, hogy egy magányos harcosnak sikerül-e változást elérnie egy olyan rendszerben, amelyet gyakran bürokratikus akadályok és politikai érdekek uralnak.
Újabb súlyos korrupciós botrány rázza meg Brüsszelt: Kína egyik legnagyobb cége kenhetett meg politikusokat
Két évvel a Katargate után újra lebuktak az eurokraták. A brüsszeli rendőrség az Európai Parlamentet érintő újabb korrupciós ügyben a Huawei brüsszeli irodájában és lobbistáinak lakásában is razziázott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.