Donald Trump amerikai elnök felszólította Oroszországot, hogy állítsa le az ukrajnai légi csapásokat. Trump hangsúlyozta, hogy minden héten emberek halnak meg, köztük fiatalok ezrei. A politikus kijelentette: ha ő lett volna az elnök, akkor nem kezdődik el a háború – írja az Ukranszkaja Pravda.
Dmitrij Peszkov, az orosz vezető szóvivője Trump kijelentését kommentálva közölte: Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatja az ukrajnai tűzszünetre vonatkozó amerikai javaslatot, de ennek eléréséhez több kérdést is meg kell oldani.
Peszkov a megválaszolatlan kérdések között sorolta fel, hogy Kijev képtelen kontroll alatt tartani számos, szélsőségesnek tartott egység tevékenységét, amelyek nem engedelmeskednek az ukrán vezetésnek. A szóvivő Ukrajna további militarizálásának terveit is bírálta, míg az orosz–amerikai viszonyra kitérve azt mondta, hogy a következő kapcsolatfelvétel időpontjáról még nem állapodtak meg.
Az orosz és az amerikai delegációk először február 18-án találkoztak Szaúd-Arábiában. A felek megállapodtak, hogy megteremtik a kétoldalú együttműködés teljes körű újraindításának feltételeit, megszüntetik a nagykövetségek munkájára vonatkozó korlátozásokat, és elindítják az ukrajnai helyzet megoldásának folyamatát.
Február végén Isztambulban egyeztetett a két nagyhatalom, míg márciusban az amerikai delegációk párhuzamosan tárgyaltak az oroszokkal és az ukránokkal Szaúd-Arábiában, aminek eredményeként megállapodtak egy 30 napos infrastruktúra- és energia-tűzszünetről, valamint egy fekete-tengeri fegyvernyugvásról.
A tűzszünetek azonban nem léptek életbe, bár a tárgyalások eredményeként létrejött egy fogolycsere.
A múlt héten a kapcsolatok helyreállításáról, az északi-sarki együttműködésről és a ritkaföldfémeknek kérdéseiről tárgyalt Washingtonba az amerikai kormány képviselőivel Kirill Dmitrijev, az orosz elnök nemzetközi együttműködésért felelős különmegbízottja. Ezenkívül Putyin és Trump az elmúlt két hónapban kétszer beszéltek egymással telefonon, de egyelőre nem jött lére tűzszünet.
Orosz–ukrán háború: három év vér és rombolás, ami átszabta Európát
Három évvel a harcok kirobbanása után amerikai vezénylettel megkezdődtek a tárgyalások a békekötésről. Az orosz–ukrán háború mérlegét a béke beköszönte előtt nem lehet megvonni, de annyi bizonyos, hogy hatalmas rombolást okozott hatalmas károkkal emberéletben és anyagiakban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.