A háború kitörése, azaz 2022 eleje óta csaknem 30 ezer hadköteles korú személyt vettek őrizetbe, mert törvényellenesen próbálták átlépni a határt. További 44 900 ember hagyta el illegálisan az országot – írja a Korrespondent hírportálra hivatkozva a KISZO.
A háború kezdete óta Ukrajnából,
majd 45 ezer ukrán férfi menekült illegálisan külföldre, és több mint 7000 büntetőeljárás indult törvényellenes határátlépési kísérlet miatt, viszont eddig mindössze 400 jogerős bírósági ítélet született ilyen ügyekben
– ismertette a lesújtó adatokat Julija Jacik parlamenti képviselő, a Legfelső Tanács ideiglenesen felállított különbizottságának ülésén. Hozzátette, hogy 2022 eleje óta csaknem 30 ezer hadköteles korú személyt vettek őrizetbe, mert törvényellenesen próbálták átlépni a határt.
A bizottsági ülésen elhangzott, hogy
a férfiak leggyakrabban a katonai nyilvántartásra és a mozgósítás alóli felmentésre, rokkantságra, nagycsaládos státuszra, külföldi tanulmányokra, vagy gyógykezelésre utaló hamis iratokkal próbálják átlépni a határt.
De az sem ritka, hogy a kettős állampolgársággal rendelkezők más ország útlevelével kísérlik meg a határátlépést.
Előfordultak olyan eseteket is, amikor a frontvonalon, az ideiglenesen orosz megszállás alatt lévő területeken, majd Oroszországon keresztül próbáltak Nyugat-Európába jutni jutni férfiak. Valamint a Sljah-rendszert kihasználva hagyták el az országot és nem tértek vissza. Voltak olyanok, akik a kormányzati szervek által, a kiutazást támogató levéllel kíséreltek meg átlépni az államhatárt.
Ahogy megírtuk, a kontrollra a hadkötelesek felkutatása miatt van szükség. Mihajlo Vinnickij oktatásiminiszter-helyettes egy interjúban arról beszélt, hogy tüzetes ellenőrzések kezdődtek az ukrajnai felsőfokú tanintézményekben. A szigorú kontroll mintegy 100 egyetemet és főiskolát érint, célja, hogy leleplezzék azokat a 25 évesnél idősebb hallgatókat, akik a törvényi kiskapukat kijátszva próbálnak kibújni a mozgósítás alól. A szaktárca helyettes vezetője elmondta, ellenőrzik, hogy az érintett diákok valóban látogatják-e az előadásokat, idejében eleget tesznek-e tanulmányi kötelezettségeiknek, vizsgáiknak, szigorlataiknak például, rendben befizetik-e a tandíjat és hasonlók. Vinnickij elismerte, sokan csak álcázzák magukat a toborzók elől, de lényegében nem vesznek részt az oktatásban.
Amióta kitört a háború, Ukrajnában tízezrekkel nőtt azok száma, akik már elmúltak 25 évesek és hirtelen most jutott eszükbe, hogy felsőfokú tanulmányokat folytassanak, merthogy az lehetőséget ad a katonai behívás halasztására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.