BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A világon is egyedülálló lézerfegyvert vetett be Izrael – fordulópont jöhet a háborúban

A világon elsőként alkalmazták a Magen Or, vagyis Fénypajzs nevű nagyszabású hadműveleti lézerfegyvert. Izrael rakéták és drónok ellen alkalmazta hatékonyan.

Izrael a világon elsőként lézeres védelmi rendszert is bevetett a hatszáz napja tartó háborúban, rakétákat és drónokat semmisítettek meg vele – jelentette be az izraeli védelmi minisztérium.

Izraeli háború
Izrael lézeres védelmi rendszert is bevetett
Gázai övezet
Izrael lézeres védelmi rendszert is bevetett a hatszáz napja tartó háborúban / Fotó: Anadolu / AFP

Izrael a világon elsőként Magen Or, vagyis Fénypajzs néven nagyszabású hadműveleti lézerfegyvert vetett be drónok és rakéták elfogására. Ezzel az elhárító rendszerrel lőtték ki a libanoni síita Hezbollah több tucat drónját. A katonai jelentések szerint az elfogások aránya kiemelkedően magas volt, nemzeti jelentőségű létesítményeket és civilek életét védték az új rendszerrel. A legtöbb elfogott drón a Hezbollahtól származott, de más hadszíntereken is alkalmazták már.

Hatékony fegyverrel bővült Izrael arzenálja

Az újítás különösen gazdasági szempontból fontos, ugyanis az ellenséges lövedékek ellen indított elfogórakéták több tízezer dollárba kerülnek, míg ez a rendszer egyenként mintegy ötdolláros költséggel semmisíti meg a rakétákat vagy drónokat.

A technológiai áttörés az izraeli Rafael és Elbit nevű cég, valamint a védelmi minisztérium kutatás-fejlesztési egysége közös munkájának eredménye. A rendszer elektromos lézeren alapul, és azt tervezik, hogy a jövőben kiegészíti az olyan, régebbi légvédelmi rendszereket, mint a szintén izraeli fejlesztésű Vaskupola, a Varázspálca vagy a Nyíl.

„Ez történelmi áttörés. Izrael az első ország, amely működőképes, bevethető lézerfegyvert alkalmazott sikerrel a harctéren. A lézer a jövőben új védelmi réteget nyújt majd Izrael többszintű rakétavédelmi rendszerében” – jelentette ki Daniel Gold, a védelmi minisztérium kutatás-fejlesztési egységének vezetője.

Még nem tökéletes a csodafegyver

Az új légvédelmi rendszernek korlátjai is vannak, ugyanis működése erősen függ az időjárástól, mert rossz látási viszonyok mellett, ködös, esős vagy felhős időben kevésbé hatékony. Ráadásul egyelőre egyszerre csak egy fenyegetést tud kezelni, és a hatótávolsága csak tíz kilométer, ami jóval csekélyebb a Vaskupola negyven kilométeres hatósugaránál. Ezért egyelőre a Vaskupola rendszereinek részeként, és nem önállóan működtetik. A háború során eddig titokban tartották az alkalmazását.

A hadsereg tapasztalatai alapján az izraeli védelmi ipar már a következő generációs lézeres rendszereken dolgozik, melyek remélhetőleg majd orvosolják a hiányosságokat. A Rafael fegyvergyár elnöke, Juval Steinic szerint a Fénypajzs forradalmasíthatja majd a modern harcteret. Úgy véli, hogy ez nemcsak technológiai, hanem hadászati fordulópont is, egy olyan áttörés, amely hosszú távon csökkentheti a védelmi költségeket, és megvédheti Izrael polgárait és katonáit.

A védelmi minisztérium már több ezer darabot rendelt a rendszerből mintegy kétmilliárd sékel értékben, és további támogatásra is számítanak az Amerikai Egyesült Államok tizennégymilliárd dolláros katonai segélycsomagjából.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.