Elhunyt Jurij Grigorovics, a moszkvai Bolsoj Színház legendás koreográfusa, aki közel három évtizeden át irányította a világ egyik legismertebb balettintézményét. A balettművész 98 évesen hunyt el, pályafutása több mint nyolcvan évet ölelt fel – írta a Reuters.
Grigorovics a szovjet Leningrádban (ma Szentpétervár) született balettművész családban, és már fiatalon a tánc világába került.
Előbb táncosként, majd koreográfusként vált a 20. század második felének egyik legmeghatározóbb balettalakjává, aki több évtizedig határozta meg az orosz és nemzetközi táncművészet alakulását.
A Bolsoj Színházban betöltött szerepe legendás: Grigorovics a társulat művészeti vezetőjeként szigorúan irányította a munkát, ugyanakkor korszakos jelentőségű előadásokat állított színpadra, köztük olyan klasszikusokat, mint a Diótörő, a Hattyúk tava vagy legismertebb koreográfiája, a Kővirág, amely Prokofjev zenéjére készült.
„Jurij Grigorovics, a balettművészet egyik legfontosabb alakja a 20. század második felében, elhunyt” – közölte a Bolsoj Színház a közösségi médiában. A szentpétervári Mariinszkij Színház – ahol karrierje indult – így búcsúzott: „Egy egész korszak ért véget.”
A Bolsoj szólistája, Gyenyisz Rodkin így emlékezett vissza: „Ő volt az, aki meglátta bennünk azt is, amit mi sem tudtunk magunkról. Megtanított minket érezni és átélni minden pillanatot a színpadon.”
Nemcsak a színház világában, hanem a nemzetközi balettéletben is jelentős szerepet játszott: ő koreografálta az 1980-as moszkvai nyári olimpia nyitóünnepségét, és számos balettverseny – köztük a francia Benois de la Danse, azaz a „balett-Oscar-díj” – zsűrijében is tevékenykedett.
1995-ben, három évtizedes vezetése után kénytelen volt távozni a Bolsojból, miután bírálatok érték az intézményt művészi megrekedtsége miatt. 2008-ban azonban visszatért koreográfusként, és tekintélye haláláig meghatározó maradt.
„Ez egy olyan korszak, amely nélkül sok minden nem valósult volna meg. Egy nagyság, amit nem lehet túlszárnyalni. Egy élet, amire emlékezni fognak… Zseni” – búcsúzott tőle a közösségi médiában Nyikolaj Ciszkaridze orosz-grúz balettművész.
Van egy szakma, ami akár milliós havi fizetést is kínál, de alig tudnak róla
Évente kilencvenmillió forintnak megfelelő összeget is hazavihet egy jó balett-táncos egy nemzetközi tanulmány szerint. A balett a többség számára a művészet és a szépség szimbólumaként jelenik meg, nem pedig egy jövedelmező üzletként, noha nem titok, hogy hatalmas összegek forognak ebben a világban, amely az elkötelezett támogatókat is mágnesként vonzza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.