Az angol királyi család, világhírű focisták és a pénzügyi szektor prominensei is értékelik a balett szépségeit, talán nincs messze már az idő, hogy egy kicsit jobban megbecsüljük mi, magyarok is ezt a művészeti ágat, hiszen ebben az átlagnál jobbak vagyunk – nyilatkozta a Világgazdaságnak Kovács Zsolt Vencel, a svájci Béjart Ballet magyar tagja.
Egy művészeti szaklap nemrégiben rávilágított arra, hogy a balett világában valójában mekkora összegek forognak. A nyilvánosságra hozott adatok szerint
a balett-táncosok éves fizetése világszerte 14 500 és 256 500 dollár, azaz 5–90 millió forint között mozog.
Ez az összeg sokak számára meglepő lehet, hiszen a balett gyakran a művészet és a szépség szimbólumaként jelenik meg, nem pedig egy üzleti ágazatként. „A szaklapban közölt adatok reálisnak mondhatók, bár a legtöbb sztár fizetését a társulatok bizalmasan kezelik” – tette hozzá Kovács Zsolt Vencel, aki megerősítette, hogy óriási összegek mozognak a balett világában.
Tavaly például egy névtelen adakozó 60 millió dollárt adományozott a San Francisco Ballet alapítványának, hogy új darabokat készítsenek – említ egy konkrét esetet a magyar művész. Hogy mekkora összegek mozognak a tánc világában, azt egy tavalyi kutatás is bizonyítja:
egy közepes méretű balett-társulat az Egyesült Államokban átlagosan 500 ezer és egymillió dollár közötti éves bevételt generálhat.
De a nagyvárosok híres balettintézményeinek bevételei meghaladhatják az 5 millió dollárt is. Ugyanezen forrás szerint a balettipar haszonkulcsa általában 10–30 százalék között mozog, a nagyobb társaságok pedig gyakran magasabb profitra tesznek szert. Ezek a számadatok jól bizonyítják, hogy komoly üzletág a balett.
Nemcsak üzlet, hanem elismert és sokrétűen hasznos mozgásforma is a balett, amelynek előnyeivel a kishercegeket balettozni taníttató angol királyi családtól számos futballsztárig nagyon sokan tisztában vannak.
Jó példa az utóbbira a világ egyik leghíresebb támadójátékosa, Edinson Cavani, aki korábban számos európai topcsapatot erősített. Róla korábban több cikk is megjelent, amelyekben bevallotta, hogy fejelési technikáját balettórákon tökéletesítette. De Rio Ferdinand, a világ egykori legdrágább védője, a Manchester United korábbi sztárja sem szégyelli, hogy balettmesterek segítségével csiszolta tökéletesre egyedi stílusát.
Talán ez a technikai tudás is közrejátszott abban, hogy neve a Premier Legue Hall of Fame-re, a „halhatatlanok” listájára is felkerült – véli Kovács Zsolt Vencel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.