A világ egészségügyi jövője egyensúlyozik a geopolitikai erővonalak határán: míg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az elkövetkező öt évre egy 500 millió dolláros kínai mentőcsomagot kapott, az Egyesült Államok – Robert F. Kennedy Jr. egészségügyi miniszter szavaival – épp a kilépést szorgalmazza.
A kontraszt a genfi Világegészségügyi Konferencián vált látványossá, ahol Liu Kuo-csung kínai miniszterelnök-helyettes a többpólusú világrend fontosságát hangsúlyozta, míg Kennedy videóüzenetében a WHO-t „politikai és gyógyszeripari érdekek” által vezérelt, bürokratikusan megbénult szervezetként bírálta.
A WHO mindeközben történetének egyik legsúlyosabb anyagi válságát éli. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz főigazgató a konferencia nyitóbeszédében bejelentette, hogy
a szervezet éves költségvetésében 600 millió dolláros hiány keletkezett, és a következő kétéves ciklusban 21 százalékos költségcsökkentésre kényszerül.
A pénzügyi visszaesés hátterében az áll, hogy az Egyesült Államok – amely korábban a legnagyobb donor volt – megvonta a támogatásait, Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése után egy nappal pedig be is jelentette Washington kilépését a WHO-ból.
Kennedy Jr. szerint az Egyesült Államok már több más, hasonlóan gondolkodó országot is megkeresett, hogy kövessék a példáját, és hozzátette: „az egész rendszert újra kell indítani”. Javaslata szerint új nemzetközi intézmények létrehozására vagy a meglévők átfogó reformjára lenne szükség. Bár szavai a WHO keddi ülésén hangzottak el, az ott jelen lévő miniszterek és diplomaták nem reagáltak nyilvánosan az amerikai felszólításra.
A konferencián elfogadták a pandémiákra való felkészülést célzó új nemzetközi járványügyi megállapodást is, amit Kennedy szintén bírált. A miniszter szerint a WHO a Covid–19 járvány kezdetén együttműködött Kínával annak érdekében, hogy elfedjék a vírus eredetét, amit ő továbbra is a wuhani laboratóriumban keres. A WHO ezzel szemben kitart amellett, hogy „minden lehetőséget vizsgálnak”, de bizonyíték híján nem tudnak végleges következtetéseket levonni.
Liu Kuo-csung genfi beszédében világossá tette, hogy Kína kész vezető szerepet vállalni az egészségügyi együttműködésben. Hangsúlyozta: Kína a járvány eredetének vizsgálatában is nyitott volt, és minden „besározására” tett nyugati kísérlet eredménytelen maradt.
A WHO jövője tehát egyre inkább két globális pólus közötti erőtérbe szorul: Kína pénzzel és politikai támogatással stabilizálná, míg Amerika a jelenlegi rendszer felrobbantásában látja a kiutat. A kérdés immár nemcsak az, hogy mi lesz a WHO sorsa, hanem az is, ki határozza meg a jövő globális egészségügyi rendjét.
Az Európai Unió és Kína felélesztené a Kereskedelmi Világszervezetet
Az Európi Unió és Kína erősítené a Kereskedelmi Világszervezetet, az országok a WTO-hoz menekülnek Donald Trump vámjai és a világkereskedelem megbontása ellen . Az illetékes európai biztos szerint az amerikai vámintézkedések súlyosan torzítják a nemzetközi kereskedelmet, és az Európai Unió kész együttműködni a globális kereskedelem zavartalan működésének biztosításáért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.