A svéd külügyminisztérium bekéreti Izrael stockholmi nagykövetét a Gázai övezetben élőknek nyújtott humanitárius segélyszállítmányok elmaradása miatt – jelentette be hétfőn a svéd miniszterelnök. Ulf Kristersson a TT svéd hírügynökségnek azt mondta, az Európai Uniónak meg kellene fontolnia a szankciókat, és diplomáciai nyomást kellene gyakorolnia Izraelre annak érdekében, hogy beengedje a palesztinok lakta övezetbe a humanitárius szállítmányokat.
„Rendkívül világosak voltunk ebben a kérdésben, mi és sok más európai ország is” – szögezte le a kormányfő, aki úgy vélte, „nagyon is érthető okokból” fokozódik a nyomás. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) éppen hétfőn közölte, hogy a Gázai övezetben elfogyott az orvosi eszközök nagy része, hozzátéve, hogy az alapvető orvosságok, például a fájdalomcsillapító csaknem fele szintén kifogyott.
Hanan Balkhy, a szervezet helyi részlegének vezetője azt mondta,
a WHO segélyszállítmányokkal megrakott 51 teherautója várakozik a Gázai övezet határában,
azonban egyelőre nem kapták meg a belépési engedélyt. „El tudják képzelni, hogy rak helyre egy törött csontot a sebész fájdalomcsillapítás nélkül? És nincs elegendő mennyiségű infúzió, injekciós tű, kötszer sem” – figyelmeztetett Balkhy.
Mindeközben Gázában újabb légitámadás történt, melynek egyik célpontja egy menekülésre kényszerített embereket elszállásoló iskola volt. A támadásban legalább 24 palesztin vesztette életét. A Fami al-Dzsargavi iskolát Gázavárosban ért találat húsz áldozatot követelt a Hamász irányítása alatt álló polgári védelem szerint, az áldozatok között gyerekek is voltak. Az izraeli hadsereg állítása szerint a célpont a Hamász és a Palesztin Iszlám Dzsihád egyik parancsnoki központja volt, és megismételte a vádat, amely szerint az iszlamista szervezet emberi pajzsként használja a gázai civileket. Helyi beszámolók szerint az áldozatok között volt Mohamed al-Kaszih, a Hamász észak-gázai rendőrségének nyomozófőnöke is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.