Frissíti egy esetleges közvetlen orosz katonai támadás esetén élesedő terveit Nagy-Britannia, mely legutóbb 20 éve készített hasonló terveket. A titkos dokumentum részletezi majd, hogy hogyan helyeznék biztonságos bunkerekbe a kormány tagjait és a királyi családot, mi lenne a teendője a közmédiának és milyen erőforrásokat kellene felhalmozni.
A The Telegraph összefoglalója felidézi, hogy Oroszország egyre gyakrabban fenyegeti az Ukrajnát segítő nyugati országokat, miközben egyes tervek szerint a háború lezárása után többek között brit békefenntartók garantálnák, hogy Oroszország ne indítson 2014 és 2022 után újabb inváziót szomszédja ellen. Azonban szakértők szerint Nagy-Britannia sebezhető egy, az ország infrastruktúrája elleni támadással szemben, legyen szó a földgázterminálokról, a tenger alatti kábelekről vagy épp az atomerőművekről és közlekedési csomópontokról. Félő tehát, hogy az ország nem áll készen egy háborúra.
A vészhelyzeti tervek hagyományos rakétatámadások, atomfegyverek és kibertámadások esetére is kidolgoz különböző forgatókönyveket, különös tekintettel arra, hogy az utóbbi még csak korlátozott mértékben jelentett veszélyt a legutóbbi, 2005 előtt készült tervek idején. A terv azt is sorra veszi, hogy a miniszterelnök és kormánya hogyan tudna működni háborús kabinetként és
mikor szükséges, hogy a kormánytagok a Downing Street bunkerébe húzódjanak vissza és mikor kell elhagyniuk Londont.
A háború esetén életbe lépő tervek érintik a köz- és vasúthálózatot, a postai szolgáltatásokat vagy a telefonvonalakat. A tervek várhatóan évtizedekig nem kerülhetnek nyilvánosságra, de az is lehet, hogy sosem. Egy forgatókönyvet, mely szerint egy ellenséges ország rakéta- és kibertámadásokat indít párhuzamosan az ország infrastruktúrája ellen, már le is modelleztek. Egy januárban közzétett kockázatelemzés szerint egy sikeres támadás polgári áldozatokkal járna, de nem kímélné a mentőcsapatokat sem, komoly gazdasági károkat okozna és megzavarná a létfontosságú szolgáltatásokat.
Hadügyi tisztviselők szerint Nagy-Britanniának létre kellene hoznia izraeli mintára a saját vaskupoláját, tehát egy rakétavédelmi ernyőt. A brit légierő egyik vezető tisztviselője szerint az Ukrajna elleni orosz invázió kezdetéhez hasonló támadás áttört volna brit légvédelmen is. Ráadásul mind Oroszország, mind Kína, mind Irán állítja, hogy rendelkezik hiperszonikus fegyverekkel. Az ország öt működő atomerőműve elleni támadás szintén beláthatatlan hosszú távú hatással járna. Bár készült haditerv atomtámadás esetére is, annak következtetéseit titkosították.
A mostani lehet azonban az első olyan vészhelyzeti terv, mely foglalkozik a kibertámadások hatásával is, amit hírszerzési vezetők az egyik legsúlyosabb fenyegetésnek tartanak. A tervek alapját egy jóval korábbi, még a hidegháború alatt készült vészhelyzeti terv adja, mely ma már mindenki számára megismerhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.