A globális nukleáris biztonság rendszere szó szerint hajszálon függ, és mindaddig nem lesz fenntartható, amíg nem indul újra az érdemi párbeszéd Moszkva és Washington között – figyelmeztetett Jeffrey Sachs amerikai közgazdászprofesszor a TASZSZ orosz hírügynökségnek nyilatkozva. A Columbia Egyetem Fenntartható Fejlődési Központjának igazgatója szerint a jelenlegi feszült állapotért elsősorban az Egyesült Államok a felelős, amely éveken át tudatosan bontotta le a bizalom és ellenőrzés meglévő kereteit.
A nukleáris ellenőrzési rendszer még létezik, de már csak a puszta véletlenen múlik, hogy nem omlott össze. Helyreállításához elengedhetetlen az orosz–amerikai tárgyalások újraindítása és a kölcsönös bizalom helyreállítása
– mondta Sachs a TASZSZ hírügynökségnek adott interjúban.
A professzor szerint a jelenlegi válság nem a semmiből jött: „A nukleáris architektúra még állt, de a leépítést az Egyesült Államok kezdte, amikor 2002-ben egyoldalúan kilépett a rakétavédelmi szerződésből. Ezt követte 2019-ben az INF-egyezmény felmondása, majd az ukrajnai háború felgyorsította az Új START-szerződés kifutását is.”
Sachs hangsúlyozta: Oroszország és az Egyesült Államok közötti új megállapodásra lenne szükség a nukleáris fegyverek terjedésének megakadályozása érdekében, de ez csak az ukrajnai béke feltételei között képzelhető el. „A bizalom újraépítése csak a békén keresztül lehetséges” – jelentette ki.
A professzor úgy látja, Donald Trump jelenlegi amerikai elnök ugyan nem mindig következetesen, de törekszik az orosz–amerikai kapcsolatok javítására. „Úgy tűnik, hogy Trump megpróbálja elérni az alapvető közeledést Oroszországgal – nemcsak az ukrajnai háború lezárása, hanem a nukleáris leszerelés és más globális kérdésekben való együttműködés érdekében is” – mondta Sachs.
A szakértő szavai szerint a világbéke kulcsa még mindig Washington és Moszkva kezében van, és ha a felek nem találják meg a közös hangot, a világ egy új nukleáris fegyverkezési spirál felé sodródhat.
Ilyen apróságokon múlhat egy atomháború
Az orosz Vedomosztyi című lap eddig ismeretlen részleteket feltáró cikkben emlékezik vissza az elmúlt évtizedekre. Az atomháború néha csak egy hajszálnyira volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.