Országszerte csaknem 140 vendéglátóhelyen, köztük éttermek, kávéházak, bisztrók és idegenforgalmi csomópontok teraszain szólal meg mától élő cigányzene a Muzsikáló Magyarország 2025 program keretében. A kormány 1,1 milliárd forintos támogatásából mintegy 700 muzsikus – köztük prímások, cimbalmosok és nagybőgősök – juthat rendszeres fellépési lehetőséghez a turisztikai főszezon négy hónapjában. A program célja kettős: egyrészt a páratlan magyar zenei örökség életben tartása, másrészt a vendéglátás forgalmának ösztönzése.
A szakmai zsűri – élén neves muzsikusokkal – idén külön figyelmet fordított a fiatal zenészekre, valamint a vidéki együttesekre. A tavalyi évhez képest jócskán megnőtt a nem budapesti jelentkezők aránya: az idei programban már a zenekarok fele vidékről érkezik, így az éttermi cigányzene Esztergomtól Szegedig, Bükön át Tarcalig újra meghatározó eleme lesz a nyári vendéglátásnak.
Ez a program arról tanúskodik, hogy a cigányzene hagyománya nemcsak múlt, hanem jövő is. Örökség és életforma, amely tovább él a fiatal generációkban
– mondta Lakatos Miklós prímás, a pályázatok bírálatában részt vevő zsűritag.
A zenekarok heti négy napon, napi három órán át muzsikálnak majd az államilag támogatott helyszíneken, miközben a vendéglátók számára teljes egészében fedezetté válik az élőzene költsége. A korábbi évek tapasztalatai szerint az utcára kihallatszó zene érezhetően növeli a forgalmat – nemcsak a hazai vendégek, de a turisták körében is.
A kezdeményezés új elemekkel is bővült: idén már a főváros repülőterén, vasúti pályaudvarain és vízi kikötőin is találkozhatnak az utazók élő cigányzenével, amely így már az érkezés pillanatában vagy az indulás előtt is hangulati hidat képezhet a magyar vendégszeretet felé.
Június 14-én országos szinten is megemlékeznek Dankó Pista munkásságáról. Az emléknap alkalmából a programhoz csatlakozó vendéglátóhelyek zenei különlegességekkel és tematikus műsorokkal idézik meg a magyar cigányzene aranykorát.
A Muzsikáló Magyarország így nem csupán egy szezonális turisztikai program, hanem élő példája annak, hogy a kulturális örökség hogyan válhat modern gazdasági és közösségi erőforrássá. További információk és a fellépőhelyek listája a Muzsikáló Magyarország honlapján érhetők el.
Kávéházi cigányzenészek: egymilliárd forintot ad nekik a kormány – mostantól lehet jelentkezni a támogatásra
A kormány lényegében átvállalja az éttermi cigány élőzene árát. Aki megkapja a vissza nem térítendő támogatást, az heti négy napon keresztül húzhatja a nótát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.