A háború kezdete óta másodszor indult el orosz–ukrán csúcstalálkozó – ezúttal is Isztambulban. A megbeszélést hétfőn tartották, mindössze egy nappal azután, hogy Ukrajna 117 drónnal hajtott végre nagyszabású támadást Oroszország belső területein, melynek során több mint 40 repülőgépet, köztük stratégiai bombázókat semmisítettek vagy rongáltak meg – írta a Bloomberg.
A találkozón Ukrajnát Rusztem Umerov védelmi miniszter képviselte, míg Oroszország részéről Vlagyimir Medinszkij, Putyin elnök tanácsadója vezette a küldöttséget.
A tárgyalás alig több mint egy órát vett igénybe, de az ukrán fél máris újabb fogolycserét készít elő, valamint listát adott át Oroszországnak azokról az elhurcolt gyerekekről, akiket visszakövetelnek.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint a tárgyalások fő célja a teljes és feltétel nélküli tűzszünet elérése, de hozzátette: ha Oroszország ezt is megakadályozza, akkor „sürgősen újabb és erőteljesebb szankciókra van szükség”.
Az egyeztetés idején Donald Trump amerikai elnök továbbra is próbál nyomást gyakorolni a felekre, miközben Oroszország elutasította az Egyesült Államok 30 napos tűzszüneti javaslatát. Trump már többször kilátásba helyezte újabb szankciók bevezetését Moszkvával szemben, de eddig nem lépett konkrétan.
A hétvégi ukrán dróntámadás során rejtett kamionokból irányították a pilóta nélküli gépeket, amelyek három időzónán keresztülhaladva mértek csapásokat orosz repülőterekre. Az ukrán biztonsági szolgálat vezetője szerint a megsemmisített gépek között voltak Tu–95 és Tu–22M3 típusú bombázók is, amelyek nukleáris fegyverek hordozására is képesek.
Válaszul Oroszország vasárnap éjszaka több mint kilenc órán át tartó rakéta- és dróntámadást hajtott végre Kijev ellen. Legalább 12 ember életét vesztette, köztük katonák is, aminek hatására az ukrán szárazföldi erők parancsnoka, Mihajlo Drapatij bejelentette lemondását.
Eközben az orosz hadsereg újabb területeket foglalt el Ukrajna északkeleti részén, a Szumi régióban, és továbbra is azon dolgozik, hogy úgynevezett „ütközőzónát” hozzon létre a határ mentén.
A május 16-i első béketárgyalás óta ez volt a második hivatalos egyeztetés.
Az akkori találkozó fogolycserével és tűzszüneti lehetőségek megvitatásával zárult. Most a felek várhatóan írásos békejavaslatokat is bemutatnak. A tárgyalásokkal párhuzamosan az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország is részt vesz háttéregyeztetéseken, a különbségek csökkentését célul tűzve ki.
Részletek derültek ki az orosz–ukrán tárgyalásról: Oroszországnak négy követelése volt Isztambulban
Ukrán forrás szerint Oroszország további területek átadását követelte Ukrajnától a törökországi tárgyalásokon – közölte a Reuters. Az isztambuli orosz–ukrán béketárgyalásról eddig még senki sem beszélt ennyire részletesen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.