A legrosszabb forgatókönyvre is felkészülve további házak kiürítését rendelte el és ideiglenes gátépítésbe kezdett a Hargita megyei vészhelyzeti bizottság vasárnap este Parajdon, ahol a hatóságok úgy értékelték: fennáll a veszélye annak, hogy a vízzel elöntött régi sóbánya teteje beomlik – közölte Székelyhon.ro hírportál a parajdi sóbánya kapcsán.
Az első, tíz ház kiürítéséről szóló délutáni bejelentés után az esti órákban már negyvenöt háztartás lakóinak kitelepítését rendelték el a hatóságok, miután több helyen is kráterek keletkeztek a bánya tetején, a gátépítéssel pedig egy esetleges árhullám ellen próbálnak védekezni.
A lap Bíró Barna Botondtól, Hargita Megye Tanácsának elnökétől megtudta: rokonoknál, egy önkormányzati tulajdonú épületben, illetve panziókban szállásolták el a negyvenöt háztartásnak a lakóit, akiket ki kellett telepíteni a parajdi wellnessközpont közelében.
Az önkormányzati vezető azt mondta, vasárnap este is nagy erőkkel zajlott a munka a veszélyesnek ítélt helyszínen: védőfalakat és homokzsákokat helyeztek el, hogy mérsékeljék az épületekre és az infrastruktúrára leselkedő veszélyt. A vízügyi szakemberek tanácsára egy hosszabb vízvetőt építenek a Parajd és Alsósófalva menti úton, ahol homokzsákokból gátakat is kialakítanak.
A munkálatok azt követően kezdődtek el, hogy szombat este óta három új beszakadás jelent meg a vízzel feltelt bánya felszíni részén, egy nagyobb omlás pedig árhullámot gerjeszthet.
A homokzsákokkal és a vízvetővel igyekeznek szabályozni a víz irányát, ha az árhullám valóban megtörténik.
A Hargita megyei önkormányzati vezető szerint folyamatosan ellenőrzik a problémás területet: óránként készülnek drónfelvételek, ugyanakkor a víz hőmérsékletét is vizsgálják.
A vezető igyekezett megnyugtatni, hogy nagyon jól behatárolt veszélyzónáról van szó, és szerinte azok a lakók, turisták vagy táborozók, akiket nem evakuáltak, biztonságban vannak.
A román állami tulajdonban lévő Országos Sóipari Társaság (Salrom) által működtetett parajdi sóbányába a hét elején tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részlegét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is.
Szombaton Nicusor Dan államfő is felkereste a parajdi közösséget, és azt ígérte, hogy a hatóságok nem hagyják magukra a bajba jutott embereket: a bányászok és az idegenforgalomból élők kárpótlást kapnak, a sóbányát pedig – a lehetőségek szerint – részben vagy egészben, de legalább az idegenforgalom számára megpróbálják megmenteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.