BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyar miniszter árulta el, mennyit költött eddig az EU Ukrajnára – már így is felfoghatatlan, de még több pénzt adna

Az Európai Unió a háború kitörése óta mintegy százötvenmilliárd eurót költött Ukrajna támogatására Bóka János szerint. A politikus úgy értékelt, hogy szerinte egyelőre nem látszanak jelei annak, hogy az EU tud-e a háborúval kapcsolatban magának mozgásteret teremteni.

Az Európai Unió a háború kitörése óta mintegy 150 milliárd eurót költött Ukrajna támogatására, és ha ez a tendencia folytatódik, akkor költségvetéseinek mintegy 20 százalékát fogja évente erre költeni – jelentette ki az európai uniós ügyekért felelős miniszter, Bóka János a Századvég Alapítvány Átalakuló világrend: európai kérdések és válaszok – Az Európa Projekt-kutatás eredményei 2025-ben elnevezésű konferenciáján.

BÓKA János Magyar miniszter árulta el, mennyit költött eddig az EU Ukrajnára – már így is felfoghatatlan, de még több pénzt adna
Bóka János: az Európai Unió a háború kitörése óta mintegy 150 milliárd eurót költött Ukrajna támogatására / Fotó: Hegedüs Róbert

A tárcavezető szerint az adósságszolgálatot is figyelembe véve így az EU költségvetésének körülbelül a fele le van kötve, miközben a létező uniós politikák közül még egyet sem finanszíroztak. A politikus úgy értékelt, hogy szerinte egyelőre nem látszanak jelei annak, hogy az EU tud-e a háborúval kapcsolatban magának mozgásteret teremteni.

Felidézte: a második világháború óta a világot meghatározó változások nem Európából indulnak ki, a világ változásainak epicentruma nem Európa, a változásokat Európa csak leköveti. Az európai integráció elég jól alkalmazkodott ahhoz a történelmi környezethez, amit a hidegháború jelentett, a kontinens megosztottságát mind intézményi, mind politikai, mind ideológiai alapon jól leképezte.

Változó világrend 

A hidegháború végét követően kialakult az egypólusú világrend, úgy tűnt, hogy a liberális demokrácia térnyerése megállíthatatlan, és egy olyan globális világrend alakulhat ki, amelyet az Egyesült Államok mentorálása mellett nemzetközi intézmények menedzselnek. Bóka János szerint ennek a korszaknak az EU integráns része volt, és az unió vezetői valahol legbelül, a szívük mélyén még mindig ebben a történelmi korszakban élnek.

A miniszter rámutatott arra, hogy a változó és átalakuló, többpólusú világrendben a nemzetközi szervezetek szerepe a világrend kialakításában és menedzselésében csökken, a liberális demokrácia univerzalitásába, mindenhatóságába vetett hit megdőlt. Az a progresszív értékrend, ami ezt az érát jellemezte, és a hozzá kapcsolódó politikai agenda is visszaszorul, a hozzájuk kapcsolódó politikai elit is teret veszít.

Hangsúlyozta, hogy ez Európa kontextusában erőteljes jobbra tolódásban jelenik meg. 

Szerinte a legutóbbi európai parlamenti választások eredménye is azt mutatta, hogy az európai integráció történetében először az Európai Parlamentben (EP) kialakulhat egy új jobboldali politikai többség, amely ráadásul nem az Európai Néppárt megerősödésével, hanem a politikai jobboldal átstrukturálódásával, a patrióták és a szuverenisták, a konzervatívok megerősödésével járt együtt.

A miniszter különösen aggasztónak tartja, hogy az EU kereskedelmi háborúban áll Oroszországgal, annak küszöbén áll az Egyesült Államokkal, és Kínával még az amerikai választások előtt belekezdett. Ha pedig ez folytatódik, akkor tartósan is magasabb vámokra, csökkenő kereskedelmi volumenre, ebből adódóan lassabb növekedésre és folyamatos inflációs veszélyekre lehet számítani.

Figyelmeztetett a miniszter: Ukrajna uniós csatlakozása óriási veszélyt jelentene a mezőgazdaságra

Ukrajna még nem az EU tagja, de az olcsó, sokszor rosszabb minőségű agrártermékei már így is egyre nagyobb mennyiségben borulnak az EU-ra az illetékes miniszter szerint. Bóka János úgy látja, hogy Ukrajna uniós csatlakozása óriási veszélyt jelentene a mezőgazdaságra, például génmanipulált vetőmagok és növények is érkezhetnek a magyar piacra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.