Ipari mennyiségben gyártott ballisztikus rakétákat Irán. A közel-keleti ország hamarosan a világ legnagyobb rakétagyártójává válhatott volna, ha Izrael és az Egyesült Államok nem léptek volna. Ráadásul Irán olyan interkontinentális rakétákat is képes gyártani, amelyek európai városokat, köztük Londont is, elérnek – derült ki abból az interjúból, amelyet az izraeli külügyminisztérium szóvivője vasárnap adott a The Timesnak.
Oren Marmorstein két egzisztenciális fenyegetés elhárításával magyarázta azt, hogy Izrael megtámadta Iránt. Az egyik a nukleáris volt, mivel június elején Irán már az utolsó órában járt abban, hogy atombombát építhessen; a másik pedig a ballisztikus fenyegetés volt.
Az Egyesült Államok becslése szerint az izraeli támadás előtt Irán mintegy 3 ezer ballisztikus rakétával rendelkezett, és a célja az volt, hogy azt 20 ezerre növelje.
A ballisztikus rakétákról Marmorstein azt mondta, hogy „ez a fenyegetés ugyanúgy egzisztenciális számunkra, mint egy atombomba”.
Marmorstein szerint Irán fokozta nukleáris programját azután, hogy Izrael szeptemberben meggyilkolta a Hezbollah vezetőjét, Hasszán Naszrallát.
„Az urándúsítás terén már elegendő készletük volt kilenc nukleáris bomba előállításához, és a fegyverkezés terén is extrém gyorsulást tapasztaltunk. Ez mind része volt egy átfogó tervnek Izrael megsemmisítésére, amelynek három eleme volt: nukleáris, ballisztikus és fizikai megszállás” – magyarázta az izraeli külügyi szóvivő, aki a képzeletüket is felülmúlóan sikeresnek nevezte az emelkedő oroszlánnak nevezett, Irán elleni hadműveletet.
Izrael meggyőződése szerint az amerikai bunkerrombolók súlyos károkat okoztak a fordói nukleáris létesítményben. Izrael és az Egyesült Államok szövetsége pedig évekkel vetette vissza őket a nukleáris fegyverkezésben – mondta.
A valóság az, hogy az iráni rezsim hatalmas veszteségeket szenvedett el: nemcsak a nukleáris és ballisztikus programja, hanem az Iráni Forradalmi Gárda is. A rezsimváltás nem volt része a hadműveletnek, az az iráni nép dolga.
A szóvivő rámutatott, hogy ugyan visszavetették Irán nukleáris programját, de attól még a rezsim céljai változatlan maradhattak. Az újbóli fegyverkezéstől pedig a nemzetközi közösségnek kell elrettentenie a perzsa állam vezetését.
Nem bízik a tartós tűzszünetben Irán – arra készül, hogy minden támadást megtoroljon
Bár a fegyverek elhallgattak, a bizalom nem állt helyre a Közel-Keleten. Irán nem bízik abban, hogy Izrael betartja a tűzszünetet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.