Logisztika

Már idén körözhetnek Zalaegerszegen az önvezető autók

Idén átadják a járműfejlesztőknek a Zalaegerszegen épülő autóipari tesztpályája első ütemét, a létesítmény kialakításával, amely Közép-Európában a legkorszerűbb, Magyarország megőrizheti pozícióját a járműipar piaci versenyében – mondta Mosóczi László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közlekedéspolitikáért felelős államtitkára az európai uniós szakminiszterek összekapcsolt és autonóm járművekről szóló megbeszélésén kedden Göteborgban, a tárca közleménye szerint.

A megbeszélésen az államtitkár hozzátette, a tesztpályának köszönhetően az ország bekapcsolódhat a kutatás-fejlesztés-innováció fősodrába, ráadásul mindez javíthatja az ország versenyképességét.

Mosóczi László arról is beszámolt, hogy Magyarország, Ausztriával és Szlovéniával partnerségben, a Zalaegerszeg-Graz-Maribor térségében kialakítandó nemzetközi közúti tesztfolyosóval valós környezetben is segítheti a hálózatba kapcsolt és elektromos hajtású járművek fejlesztését.

Speciális mérőeszközt tol egy munkás az épülő jármûipari tesztpálya aszfaltozása során Zalaegerszegen. A 40 milliárd forintból épülő, 250 hektáros beruházás elsődleges célja az önjáró és elektromos autók fejlesztése, tesztelése lesz.
Fotó: MTI Fotó: Varga György

A tárgyaláson az államtitkár a technológiaváltás kedvező hatásainál közölte:

  • a személygépjárműveknél a biztonság, a közúti balesetek számának csökkentése, a dugók, torlódások megritkulásával az emberek időmegtakarítása a fő szempont.
  • A közösségi közlekedésben az utasok kényelme és a járatok pontossága az elsődleges cél,
  • a szállítmányozás területén pedig az idő- és költséghatékonyság.
  • Arra is felhívta a figyelmet, hogy a kapcsolt járművek kevesebb üzemanyagot használnak fel, így mérséklődik a környezeti terhelés.

    Ugyanakkor arra is rámutatott, hogy még nincs megbízható megoldás az akár csak egyetlen autonóm járműből származó, óránként több terabyte mennyiségű adat továbbítására és feldolgozására. Az államtitkár szerint magyar kutatók nagy erőkkel dolgoznak egy olyan közlekedési felhő létrehozásán, ahol ezeket a problémákat kezelni lehet.

    A közleményben felidézték, hogy az Európai Bizottság, a tagállamok és az iparág képviselői, a tavalyi amszterdami és frankfurti egyeztetések után, az idén Svédországban tartottak magas szintű találkozót az összekapcsolt és autonóm járművekről. A következő egyeztetésnek idén novemberben Bécs ad otthont.

    Az ITM közölte, a Boston Consulting Group becslése szerint 2025-re a világszerte eladott járművek 20 százaléka automatizált lesz. Az új típusú mobilitás támogatja az ambícióját, hogy iparát erősebbé és versenyképesebbé tegye, új munkahelyeket teremtsen, és felpörgesse a gazdasági növekedést.

    Az autonóm és összekapcsolt járművek megélénkülő piacának köszönhetően az előrejelzések 620 milliárd eurós bevétel-növekedést prognosztizálnak a kontinens járműgyártása, és további 180 milliárd eurós többletet az európai elektronikai ipar számára a következő évtized derekára.

    autóipari tesztpálya önvezető járművek kutatás-fejlesztés elektromos autó Zalaegerszeg
    Kapcsolódó cikkek