A napokban 28 millió forintos (100,1 ezer dollár) áron kelt el egy 1985-ös, eredeti csomagolású Super Mario Bros Nintendo videojáték, amelyet egy gyűjtői csoport vásárolt meg. Előfordult már, hogy hasonlóan régi játékokért 30-40 ezer dollárt adtak a gyűjtők, de a mostani üzlet komoly lélektani határnak számít, ahonnan nagy ugrásokkal lehet eljutni a több százezres tételekig. A szakértők szerint az ár kedvező volt, hiszen ebben a csomagolásban ebből a játékból anno 2-10 ezer darabot gyárthattak összesen, vagyis nagy valószínűséggel bontatlanul ez az egyetlen fellelhető példány az egész világon.
A gamer-, a fantasy- és a popkultúra-relikvia másodpiaca jellemzően nem ilyen ritkaságoktól hemzseg, ám meglepő módon a kacatoknak meglehetősen borsos az áruk. Köszönhető ez annak, hogy a mai 40 pluszos (rendkívül jó vásárlóerőnek számító) korosztály is vonzódik a fiatalságához. Amit annak idején nem tudtak megszerezni – mert nem volt rá zsebpénzük, vagy mert a szüleik nem erre költöttek –, azt most pótolják be.
Magyarországon például a Star Wars márkanévvel ellátott, eredeti vagy a magyar fröccsöntőipar által másolt Jedi-bábuk a nyolcvanas évek elején 400-500 forintba kerültek, ha épp lehetett kapni. Az átlagfizetések akkor 2600–3000 forint között mozogtak. Egy átlagos tininek minimum egy évet kellett spórolnia a zsebpénzéből, hogy hozzájusson egy ilyen bábuhoz, most azonban pénz is és bábu is van.
A piacot természetesen nem csak az érzelmek mozgatják. A popkultúra visszakanyarodott a nyolcvanas évekhez, a filmipar egyre több retró témához nyúl. Jelentősen megugrott a Queen zenekar bakelitlemezeinek és CD-inek másodpiaci ára, miután a zenekarról készült film főszereplője megkapta a legjobb férfi színésznek járó Oscar-díjat. Az eredeti csomagolású, üzletekben fellelhető egyedi Queen-hanghordozók ára pedig esetenként a csillagos eget is eléri, de a tucatáru is visszanyerte a nyolc-tíz évvel ezelőtti kibocsátáskori árát, vagyis ezen legalább nem bukik a kereskedő.
A fantasyrelikviák másodlagos piaca, annak ellenére, hogy rendkívül szorosan kötődik a popkultúrához, sokkal bonyolultabban működik. Ebben a műfajban inkább tettenérhető az úgynevezett fine art, mint a képregényeknél vagy a filmekhez, videojátékokhoz kapcsolódó kiegészítőknél. Ez a műfaj jó nevű kortárs művészeket is megihletett, így a piac a klasszikus képzőművészet felé terelődött. Japánban a manga európai szemmel nézve különös világa, vagy a hentai megmagyarázhatatlan szadista pornográfiája erőteljes hatást gyakorolt a relikviák témáira. Mindez az európai fantasyben is visszaköszön. Elég csak H. R. Giger svájci formatervezőre gondolni, akinek a munkái a Dűne, még erőteljesebben az Alien című filmben köszönnek vissza.
Bár Európában is komoly előélete van ennek a műfajnak, mégis csak az elmúlt 10-15 évben kapott ismét szárnyra. Ebben nagy szerepe volt A Gyűrűk Ura filmtrilógiának és a Harry Potter-könyvek megfilmesítésének. Mindkét film jogainak tulajdonosai a retró relikviák mintáira árasztották el a piacot drága kacatokkal.
Az e filmek alapján készült másolatokat még ma is minden mennyiségben el lehet adni a gyűjtőknek, így például darabonként 70 euróért a Halál ereklyéit (Harry Potter). A Gyűrűk Ura relikviái azonban mindent visznek, a filmben szereplő összes (kard, bot, varázspálca, ruha) eszköz másolata fellelhető a neten vagy a boltokban. Éppen ezért a tizenöt legértékesebb fantasyeszköz közül is az első helyen áll a cseppet sem retró Egy Gyűrű. A listán szerepel az Indiana Jones-sorozat frigyládája és Szent Grálja is. Az Excalibur kardja sem maradhatott ki, és a fantasyrelikviák keresett darabjai között meglepő módon ott van a Monty Python szent kézigránátja is. Ezek közül sokat már csak a másodpiacon lehet megvásárolni, ám A Gyűrűk Urához és a Harry Potterhez továbbra is készülnek számozott gyűjtői darabok.
Relikviák értékesítésével és árverésével sok aukciósház foglalkozik, a legnagyobb mennyiségben a Bonhamsnál és a Heritage Auctionsnál lelhetők fel. Előbbinél nem kispályáznak, Judy Garland Óz, a csodák csodája című filmben hordott, dirndlire hajazó jelmeze félmilliárd forintért kelt el, a Casablanca híres zongorája pedig csaknem egymilliárdért. A Heritage-nál ennél jóval kevesebb pénzért is el lehet vinni relikviákat, például nagy mennyiségben lehet licitálni eredeti csomagolású, 10-20 éves PC-s és konzolos videojátékokra is, 1-2 dolláros kikiáltási áron. Az Etsy.com tele van fantasy-, képregény- és popkulturális relikviákkal, jellemzően kacatokkal, ám érdemes böngészni, mert forintban is megadják a termékek árát. Nagyjából hasonló az Invaluable.com, ide akkor érdemes fordulni, ha valaki értékes bakelitlemezeket keres, vagy a retró helyett inkább a vintage érdekli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.