Sokkal kevesebb magyar vásárol külföldön ingatlant, mint ahány külföldi teszi ezt Magyarországon. Ennek az az oka, hogy külföldön szerencsét próbálni nagyon kockázatos, ez pedig különösen igaz az ingatlanpiacon.
A Négyzetméter új epizódját itt hallgathatják meg.
Önmagában már a megtérülés is kérdéses egy külföldi ingatlan megvásárlása esetén, de ehhez még társulnak az egyéb nehézségek. Ha több ezer kilométerre elkezd csöpögni a csap, akkor nem lehet csak átruccanni kijavítani a hibát. Ezért nagyon fontos, hogy aki más országban venne lakást, házat, nyaralót, annak szüksége van az adott helyen egy kapcsolatra, akiben megbízhat.
Akár saját célra, akár kiadásra szánja egy vásárló a külföldi ingatlant, számos ügyes-bajos dologgal kell megbirkózni, melyek jelentősen növelik a költségeket. Nem is beszélve arról, hogy az ingatlantörvények országonként eltérőek, tehát fontos a tanulás és a tájékozódás ezen a piacon.
Természetesen ma már sok szervezet és cég rendezkedett be arra, hogy segítsen menedzselni az ilyen vásárlásokat és a fenntartás, de értelemszerűen ennek is ára van.
A magyar külföldi ingatlanvásárlóknak két fontosabb típusa van. Az egyik kör már rendelkezik Magyarországon több ingatlannal és a deviza kockázatok kiküszöbölése miatt vásárol például euróövezeti országban lakást. Ez a lakás euróban őrzi az értékét. A másik csoport, aki érzelmi alapon vásárol, mert az álma egy tengerparti nyaraló és a szükséges forrás is a rendelkezésére áll. A legnépszerűbb célpontok egyébként Ciprus, a spanyol tengerpart és az utóbbi időben Dubaj.
Új és rendkívül érdekes trend van kibontakozóban Kelet-Magyarországon. Románia schengeni csatlakozásával megnyílt az út a romániai vásárlók előtt, akik el is kezdték felmérni a magyar árakat. Nagyváradon, vagy például Temesváron 1600-1700 eurós négyzetméterárakkal lehet találkozni. Eben a régióban a romániai átlagnál magasabbak az árak. Fontos hozzátenni, hogy Romániában a hivatalos fizetőeszköz a lej, de az ingatlanpiaci tranzakciókat jellemzően euróban bonyolítják.
Az említett 1600-1700 eurós (körülbelül 600-700 ezer forint) négyzetméterárhoz képes Kelet-Magyarország keleti csücskében 300-400 ezer forintos árakkal lehet találkozni. A schengeni csatlakozással a romániai vásárlók már egyszerűen tudnak ingázni a határon, így pedig vonzó számukra a jelentősen olcsóbb magyarországi ingatlan. Hozzá kell tenni, hogy ez nem feltétlen román vásárlókat jelent, hanem sok romániai magyar vásárol, vagy tervez vásárolni Magyarországon ingatlant.
A korábbi podcastjeinket itt hallgathatják meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.