BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

7 – jüan hirdetés mellé képpel, gráffal

Már 27 kínai befektetési bank csatlakozott a globális fizetési innováció nevű éjjel-nappali fizetési rendszerhez – közölte a Nemzetközi Bankközi Pénzügyi Telekommunikációs Társaság (Swift). A Swift felel a világ legtöbb kereskedelmi pénzintézete közti információcseréért és tranzakcióért, a rendszerhez való csatlakozás gyakorlatilag előfeltétele annak, hogy egy befektetési bank hatékonyan részt vegyen a világkereskedelemben. Ráadásul a Business Insider becslései szerint ez a 27 bank felel a kínai, határokon átnyúló tranzakciók 86 százalékáért. A gyors és világszerte elterjedt Swift-rendszer használatával a kínai kormány a kezében lévő bankhálózaton át erős jelzést küldött a piacnak: folytatják a szektor megnyitását a külföldi tőke előtt.

Emellett erős a kormányzati szándék, hogy növeljék a jüan szerepét a világkereskedelemben. A múlt hónapban a jegybank megkönnyítette a külföldi befektetőknek, hogy jüanhitelt vegyenek fel a működő tőke beáramlásának elősegítése, valamint amiatt, hogy jüanban jegyzett kötvényeket vásárolhassanak. A jegybank továbbá újraindította azt a programot, amely a kínai befektetőket segítette, hogy jüanért külföldi eszközökhöz jussanak. A legnagyobb lépést a jüan fontosságának növelésére márciusban tette meg Kína, amikor a Sanghaji Értéktőzsdén elindult a kőolaj jüanban vezetett jegyzése (ezt a Brent és a WTI vetélytársává akarják felfejleszteni).

A Bloomberg adatai szerint 2015-ben a világkereskedelem utalásainak csupán 2,8 százaléka történt a kínai devizában – de ez is historikus rekord volt. Három évvel ezelőtt, a hirtelen tőkekiáramlás miatti jüanleértékelődés azonban megtörte a trendet, idén áprilisban már csak 1,7 százalék volt az arány. Manapság azonban azzal, hogy a kínai devizatartalékok nőnek, a volatilitás pedig alacsony, már csak az állami szerepvállaláson és szándékon múlhat, hogy ismét emelkedjen az utalások aránya. Bár a deviza még nem teljesen konvertibilis, a jegybank már javában dolgozik az átválthatóság bővítésén; év végére jelentős előrelépést ígértek.

Elemzők szerint Kína a terveknek megfelelően halad. Biztos, hogy növelni fogják a jüan határokon átívelő felhasználhatóságát – mondta a Bloombergnek Ji Tianhe, a BNP Paribas stratégája. A jüan árfolyamára pedig még nagyobb hatással lesznek a globális pénzügyi körülmények, a külföldi befektetők pedig egyre nagyobb szerepet játszanak majd a hazai kötvénypiacon – tette hozzá.

A jüan az elmúlt tíz esztendő legnagyobb, első negyedéves raliján van túl az idén: közel 4 százalékot erősödött a dollárral szemben, noha ebben az időszakban a zöldhasú sem remekelt. Március végén megfordult a trend, a dollár szárnyra kapott, leginkább az amerikai hozamkörnyezet emelkedése miatt, de a kínai deviza miatt hihetőleg így sem kell aggódni. A pénzügyi intézkedések mellett az Új selyemút gazdasági övezet is segíti a jüan szerepének erősödését, mivel az eurázsiai kontinensen szorosabbra fűzi az államok Kínával való gazdasági és politikai kapcsolatát, s növeli a jüan áramlását és használatát az egyes országok között – vélik az elemzők.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.