BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Adócsökkentéssel és beruházásokkal pörgetné fel a gazdaságot a pekingi vezetés

Robusztus, bár a tavalyinál kisebb gazdasági bővülést vár idén a kínai kormány, a növekedést jelentős adócsökkentéssel és infrastrukturális beruházásokkal stimulálja Peking.

A kínai GDP 6-6,5 százalékos növekedésére számít idén a kormány – ismertette a nem sokkal korábban nyilvánosságra hozott gazdasági prognózist Li Ko-csiang miniszterelnök a parlament, az Országos Népi Gyűlés éves ülésszakán. A növekedési cél alacsonyabb a tavalyi 6,6 százalékosnál, három évtized leglassúbb bővülési üteme, de a gyengülő belső fogyasztás és az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háború miatt nagyjából hasonló számokat várnak az elemzők is. A gazdaság lassulása azonban nem akadályozza meg Pekinget abban, hogy növelje védelmi kiadásait, amelyek a tavalyihoz képest 7,5 százalékkal 1190 milliárd jüanra emelkednek. Emellett felgyorsítják a katonai célú tudományos kutatásokat és az innovációt, és fenntartják a kommunista párt abszolút ellenőrzését a fegyveres erők felett – szögezte le a kormányfő. Li bejelentett több olyan intézkedést is, amely a gazdaság felpörgetését célozza. A vállalkozásokat sújtó adókat és egyéb terheket mintegy 2000 milliárd jüannal tervezik csökkenteni. Tavaly már végrehajtottak egy 1300 milliárd jüanos adócsökkentést, és lehetővé tették a városi tanácsoknak, hogy fejlesztéseiket 1350 milliárd jüan értékű kötvénykibocsátással fedezzék. Idén ez a lehetőség 2150 milliárd jüanra bővül.

A késztermékek forgalmi adóját 16-ról 13 százalékra mérséklik, a közlekedési és építőipari áfát pedig egy százalékponttal 9 százalékra csökkentik. Az idén 11 millió városi munkahely létrejöttét tűzték ki célul, és a tavalyi szinten, 4,5 százalékon próbálják tartani a városi munkanélküliséget, valamint csökkentik a vállalatok által fizetett társadalombiztosítási járulékokat is. A kormány jelentős infrastrukturális beruházásokat és a kisvállalkozásoknak nyújtott hitelezés támogatását is tervezi. Az alacsonyabb adóbevételek és a növekvő költségvetési kiadások következtében a kormány a tavalyi 2,6 után 2,8 százalékos költségvetési hiánnyal és

3 százalékos inflációval számol, bár a fogyasztóiár-emelkedés üteme nem éri el a 2 százalékot.

A magasabb inflációs cél azonban a Reuters szerint hagy némi manőverezési lehetőséget a kormány számára a fogyasztás élénkítésére. A gazdaság felpörgetését szolgálja a kormányfő azon ígérete is, hogy egyenlőként bánnak majd a külföldi vállalatokkal, tisztességes és pártatlan piaci feltételeket teremtenek számukra. A hátrányos megkülönböztetés felszámolásával egy további feszültségforrást szüntetnének meg Kína és az Egyesült Államok, valamint az Európai Unió között. A parlament emellett várhatóan elfogadja majd azt a törvényt is, amely véget vet a kikényszerített technológiai transzfernek – ez Donald Trump amerikai elnök egyik fő feltétele a kétoldalú kereskedelmi egyezmény megkötéséhez.

Lassul a növekedés a szolgáltatóipar

Négyhavi negatív csúcsra, 51,1 pontra süllyedt februárban a kínai szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) a januári 53,6 pontról – derült ki a Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató közös felméréséből. Az elemzők 53,8 pontra számítottak. A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit BMI szintén négyhavi mélypontra, 50,7 pontra csökkent a januári 50,9-ről. A következő tizenkét havi kilátásokat illetően a szolgáltatók és a feldolgozóipari vállalatok továbbra is bizakodók, bár a derűlátás kissé csökkent a januárihoz képest. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.