A fogyasztói árindex havi alapon 0,4 százalékkal emelkedett márciusban az Egyesült Államokban, a növekedésben főképp az élelmiszer-, az üzemanyag- és a bérlési költségek játszottak szerepet. Az éves emelkedés mértéke 1,9 százalék volt. Mindkét adat magasabb a Reuters 0,3 százalékos havi és 1,8 százalékos éves áremelkedés-előjelző elemzői konszenzusánál.
A volatilis élelmiszer- és energiaáraktól megtisztított maginfláció mindössze 0,1 százalékkal nőtt havi alapon, az egy évvel ezelőttihez képest pedig 2 százalékkal növekedett, ez 2018 februárja óta a legkisebb emelkedés, és némileg alacsonyabb, mint a februári 2,1 százalékos érték. Hasonló trendet rajzolt fel a Fed által követett személyi kiadások indexe, a PCE, amely márciusban 2012 óta először elérte a Fed inflációs célját, a 2 százalékot.
A márciusi árnövekedés jó részben az olajár felpattanásával magyarázható, valamint jelentős volt az árelmozdulás az élelmiszerek piacán is. Az adat a múlt pénteken közölt munkaerőpiaci jelentéssel kombinálva elemzők szerint azt bizonyítja, hogy az Egyesült Államok gazdasága abban a ritka állapotban van (goldilocks moment), amikor a munkaerőpiac erős, de a bérnövekedés némileg visszaesett, s ezért a Fednek nem kell sem a lazítás, sem a szigorítás eszközét bevetnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.