BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tisztítószer szennyvíziszapból

Szerves hulladék felhasználásával, biológiai eljárással készít tisztítószert Budapesten az UTB Envirotec Környezettechnológiai Zrt. leánycége, a Renew Technologies.

K iskereskedelmi forgalomba kerültek a megújuló hulladékokból – szennyvíziszapból és biomasszából – készült tisztítószerek – mondta el a Duna-nap alkalmából rendezett sajtóbeszélgetésen Vass Zoltán, a terméket gyártó Renew Technologies üzletfejlesztési vezetője. A technológia saját fejlesztés, a termék előállítására az UTB Envirotec Környezettechnológiai Zrt. új céget hozott létre. A 2017-ben alakult Renew a Horizon 2020 kkv-eszközbeszerzésre vonatkozó kiírásán – amelyről közvetlenül Brüsszelben döntöttek – kétmillió eurót nyert. A pályázat két éve indult, azóta már megkezdték a gyártást Újpesten, a Duna mellett.

A gyártáshoz szerves hulladékot használnak, és csak hulladékot dolgoznak fel biológiai eljárással, melléktermék pedig nem keletkezik – hangsúlyozta Vass Zoltán. Ez a piac eléggé telített, de ez az egyetlen ciklikus, folyamatosan megújuló hulladékból keletkező, a környezetet nem terhelő tisztítószer, amely ezért a tudatos fogyasztók körében sikeres lehet. Igaz, hogy számos ökológiai tisztítószer is van a piacon, de azok növényi alapanyagokból készülnek, hasznos erőforrást vonva el másoktól – tette hozzá.

Egyelőre Magyarországon kívánják bevezetni a terméket, majd további európai piacokra kilépni – válaszolt a Világgazdaságnak Vass Zoltán. Erre az évre ennek megfelelően két számjegyű milliós árbevétellel is elégedettek lennének, de

a 2020-ra vonatkozó terveik már ambiciózusabbak, arra alapozva, hogy a hazai piacon kívül is elég nagy az érdeklődés a termék iránt.

A szennyvíziszap újrahasznosítása fontos lépés lehet a folyóvizek ökológiai állapotának javításában – mondta Záray Gyula, az MTA Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója. Bár azzal a megállapítással nem értett egyet a kutató, hogy a Duna lenne az egyik legszennyezettebb folyó, de ő is úgy látja, hogy a szennyvízzel a belekerülő káros anyagok miatt aggasztó folyamatok indultak be. Ilyen például az, hogy – a háztartásokból a folyóba kerülő antibiotikumok hatásaként – rezisztencia alakul ki a baktériumokban. A Dunában már 13 ilyen rezisztens szuperbaktériumot mutattak ki – mondta. Ez pedig annak a veszélyét hordozza, hogy a már visszaszorított népbetegségek – mint például a tuberkulózis – újra megjelennek.

Ugyancsak veszélyesek élővizeinkre a mikroműanyagok, amelyek például kozmetikai termékekben fordulnak elő, és a szennyvíziszapba kerülnek. Környezeti és egészségügyi problémákat okozhatnak a PET-palackokról leváló részecskék is, amelyek egy vizsgálat szerint az emberi székletből is kimutathatók, az esetleges káros egészségügyi hatásaikat még kutatják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.