BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trump apokaliptikus hangulatot keltett

A jegybankárok éves konferenciájának helyszíne, Jackson Hole helyett a piac figyelme pénteken a Fehér Házra összpontosult, ahonnan Donald Trump Twitter-üzeneteivel új szintre emelte a kereskedelmi háborút, miközben a Fed elnökét is rendesen kiosztotta.

A befektetők egész héten Jerome Powell Fed-elnök pénteki Jackson Hole-i beszédére vártak, ám a show-t végül Donald Trump vitte el. Miközben Powell a beszédére készült, a kínai vezetés közölte: válaszul az amerikai vámokra ősszel összesen 75 milliárd dollárnyi amerikai árura vet ki 5 és 10 százalékos pótvámot. Órákkal később Trump még magasabbra emelte a lécet. Közölte: a 250 milliárd dollárnyi kínai árura bevezetett vámtarifát 25-ről 30 százalékra emeli október 1-jétől, a szeptember 1-jére időzített, 300 milliárd dollárnyi árut érintő vámot pedig 10-ről 15 százalékra módosítja.

A bejelentés apokaliptikus hangulatot keltett a piacokon. A dollárindex bő 0,7 százalékot esett, az euróval szembeni keresztárfolyam 0,6 százalékos gyengüléssel ismét az 1,115-es szintig emelkedett. Az amerikai állampapírok raliztak, a hozamok 10-15 bázispontot zuhantak, rövid időre pedig ismét negatívvá vált a kétéves és a tízéves papírok hozamkülönbözete. A leglátványosabban a részvénypiacok reagáltak: a vezető amerikai indexek 2,5-3 százalékot zuhantak a kereskedés végéig. A börzék Európában is lefelé fordultak Trump fenyegetőzésére reagálva. A 10 éves német hozam is történelmi mélypontja közelébe zuhant. Az amerikai elnök szavai érzékenyen érintették a fejlődő és feltörekvő piaci eszközöket is: a forint erősödött ugyan a dollárral szemben, de az euróhoz képest éves mélypontjáig, a 329,5-es szintig esett, mielőtt korrigálni kezdett volna.

Az elnöki bejelentést követő elemzői kommentárok arra mutatnak rá, hogy Trump gazdasági jellegű bejelentései esetében sosem lehet tudni, mennyire gondolja azokat komolyan. Könnyen elképzelhető, hogy csak üres fenyegetőzés az egész, amelyet pár nappal később vissza is von, vagy csak lebegteti a tényleges hatálybalépésig. Az viszont biztos, hogy Trump dühe érthető: Peking vámtarifái erősen sújtják az amerikai agrárexportot, s vele együtt az elnök egyik fontos szavazóbázisát, a farmereket. Az árupiacon a kukorica és a szójabab árfolyama is nagyot esett a bejelentéseket követően.

Peking mellett Jerome Powell is megkapta a magáét a Twitteren, amiért nem volt hajlandó felvázolni a Trump meglátásainak megfelelő monetáris irányvonalat. A Fed-elnök beszéde nem tartalmazott érdemi újdonságot: erős amerikai és turbulens globális gazdaságról beszélt, és arról, hogy a Fed kész lépni, ha szükséges. Igyekezett visszafogni a kamatcsökkentési várakozásokat, amikor úgy fogalmazott: a Fed közel áll kettős mandátumának, a teljes foglalkoztatásnak és az árstabilitásnak az eléréséhez. A határidős árazások alapján a várakozások stabilak: 95 százalékos eséllyel árazzák a szeptemberi 25 bázispontos vágást. Powell beszámolt arról is, hogy a Fed eszköztárának és kommunikációjának felülvizsgálata megkezdődött, jövőre már eredmények is lesznek. Ebben benne lehet az is, hogy megváltoztatják a 2 százalékos inflációs célt, sőt lehet, hogy az állandósult alacsony inflációs környezet miatt elengedik a célkövetést.

Trump a Twitteren szokásos stílusában fejezte ki nemtetszését: „Ki a nagyobb ellenség, Jerome Powell vagy Hszi Csin-ping kínai elnök?” – tette fel a kérdést. Az amerikai elnök vélhetően a kamatcsökkentési várakozások hűtését kifogásolta, korábbi üzenetében 100 bázispontos csökkentést sürgetett. Hozzátette: ha esetleg Powell lemondana a Fed-elnöki posztjáról, ő biztos nem tartaná vissza.

A szeptemberi kamatcsökkentésre

95

százalékos esélyt látnak

a befektetők

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.