Nemzetközi gazdaság

Visszatérhet a kockázatkerülés

Újra inverzzé vált az amerikai hozamgörbe. A fordulatot ezúttal nem követte pánik a piacokon, de továbbra is kulcskérdés, milyen mértékben vetheti vissza a világgazdaságot a kínai járvány. Ha növekszik az aggodalom, visszatérhet a kockázat­kerülés a piacon.

Ismét kigyulladt a nemzetközi piacokon a recesszió-előrejelző lámpa: a vuhani vírus terjedése okozta piaci kockázatkerülés a rövid hozamok alá nyomta az amerikai hosszú lejáratú államkötvények hozamait. Amikor augusztusban fordult a görbe meredeksége, az rendkívül nagy riadalmat okozott. Az „invertálódásról” ugyanis azt tartják, hogy gazdasági visszaesést jelez előre egy-két éves időtávon. Egy amerikai pedig az egész világra hatással lenne.

Az ijedtség most kisebb, mint a nyáron volt. Nemcsak azért, mert ez már nem az első jelzés, hanem mert a mostani hozamesés okozójának, a kínai eredetű járványnak a hosszabb távú gazdasági hatásai még nehezen felmérhetők. Decemberben a brit konzervatívok választási győzelme és az amerikai–kínai előzetes kereskedelmi megállapodás olyan mértékben javított a várakozásokon, hogy az amerikai hozamgörbe 14 hónapja legnagyobb meredekségét érte el. Ám a hosszú hozamok akkori előnyét a rövidekhez képest a vírus okozta állampapír-vásárlás az elmúlt hetekben teljesen eltüntette. Hétfőn a kétéves alá süllyedt az ötéves hozam, kedden pedig a nagy figyelemmel kísért tízéves hozam bukott a három hónapos alá. Tegnap megfordult a részvényárak és a hozamok két hete tartó, globális zuhanása, és a tízéves hozam ismét néhány bázisponttal a három hónapos fölé emelkedett, de mindebből az elemzők nem következtetnek trendfordulóra. A fő kérdés: megváltoztathatja-e a járvány azt a várakozást, hogy a világgazdaság túljutott a mélyponton, és az idén gyorsabb növekedési ütemre kapcsol?

Ha elborul a láthatár, az akár azt is jelentheti, hogy a világ nagy jegybankjai – köztük a Federal Reserve – tovább lazítják a politikájukat. A válasz attól függ, milyen méreteket ölt a járvány, amely a tegnapi napig 132 emberrel végzett, és naponta produkálja a negatív gazdasági híreket: például a British Airways bejelentette, hogy felfüggeszti valamennyi járatát.

Amíg tisztul a kép, az elemzők előjelekből olvassák a közeljövőt. A Commerzbank ARPI globális kockázatérzékelési indexe például emelkedett az elmúlt héten, de nem kiemelkedő mértékben, és a koronavírus miatti aggodalom enyhült a hét közepére – írta jegyzetében a bank. A Saxo Bank stratégája, Ole Hansen a réz árfolyamát vizsgálta (amelynek legnagyobb fogyasztója Kína), és arra jutott, hogy a fém árának zuhanása folytatódhat, és korai lehet a részvényárak visszapattanására várni.

Ezek is érdekelhetik