A kínai jegybank (PBoC) újabb kamatcsökkentése csak a sanghaji részvényárakat tudta feltornászni, igaz, a tőzsdeindex ezzel elérte a koronavírus miatt hosszúra nyúlt holdújévi szünet előtti szintet. A befektetők Ázsia-, sőt világszerte óvatosak maradtak, hiszen amíg a járvány tart, és érvényben vannak az óvatossági intézkedések, addig semmilyen gazdaságösztönző lépés nem lehet igazán hatékony, hiszen akit otthon tart a járvány, az alig fogyaszt, nem megy munkába sem, így nem indítja be a gyártósort. „A piacok tettek egy lépést visszafelé, mert a hatóságok nem fognak jelentős gazdaságösztönzésbe, amíg nem teljesen biztosak benne, hogy megállították a vírust” – idézte a Reuters Jeffery Darbyt, a Jefferies hongkongi részvénystratégáját.
A PBoC 10 bázisponttal, 4,05 százalékra csökkentette irányadó kamatát, az egyéves hitelrátát, az ötévest pedig 5 bázisponttal, 4,75 százalékra mérsékelte. A kamatcsökkentés, amely arra szolgált, hogy olcsóbb finanszírozást pumpáljon a gazdaságba, nem volt meglepő, de a kínai szárazföldön kedvezően reagáltak a részvények. Ázsia-szerte, Hongkongot is beleértve, inkább estek a részvényárak, és a befektetők a dollárt vásárolták az olyan devizák ellenében, mint az ausztrál dollár és az indiai rúpia. A dollárindex, amely a zöldhasú erejét mutatja egy devizakosár ellenében, 2017 óta először közelítette meg a száz pontot. A hagyományos menedékeszköz, az arany árfolyama hétéves csúcsára ért.
Február elejétől a koronavírus-járvány sújtotta vállalatokat a kínai jegybank egy külön program keretében olcsó hitelekkel segíti. Januárban már amúgy is 12,1 százalékkal bővült a kihelyezett új hitelek értéke, ebben a hónapban újabb erős növekedés várható, és ha elhúzódik a járvány, a jegybank tovább csökkentheti a kamatait – írta Iris Pang, az ING kínai befolyási övezettel foglalkozó közgazdásza. Ha a járvány véget ér, a kormány és a bank széles körű gazdaságösztönzésbe foghat – tette hozzá.
A járvány aggasztó mellékterméke, hogy a hitelek bővülésével nő a kétes kölcsönök volumene. A majdnem másfél milliárdos népességű Kína pénzintézeti rendszere szövevényes, nehezen átlátható, de az bizonyos, hogy a gazdasági növekedés lassulásával párhuzamosan megugrott a problémás hitelek száma. A koronavírus további lassulást és visszafizetési nehézségeket okozhat. A Standard & Poor’s hitelminősítő arra figyelmeztetett, hogy ha elhúzódik a járvány, a kétes hitelek állománya akár 7700 milliárd jüannal (1100 milliárd dollárral) duzzadhat Kínában. Ha a járvány nem tetőzik áprilisig, Kína gazdasági növekedése az S&P becslése szerint az idén 4,4 százalékra lassulhat a tavalyi 6,1 százalékról. Ez utóbbi az elmúlt három évtized legrosszabb értéke volt.
Dél-Korea és Irán is felkerült a térképre
Kínában csaknem 75 ezer regisztrált megbetegedést okozott a koronavírus, és 2118-an haltak meg. Az új megbetegedések és a halálesetek száma mintha a járvány terjedésének lassulását mutatná. Ez azonban nem nyugtatta meg a befektetőket, hiszen a kínai hatóságok ismét megváltoztatták a számolás módszertanát, ami kételyeket ébreszt a statisztika megbízhatóságát illetően. Rossz hír, hogy a kór az első halálos áldozatát szedte Dél-Koreában, Iránból pedig, ahol már ketten meghaltak, újabb eseteket jelentettek. Az Egészségügyi Világszervezet egyelőre nem hirdetett világjárványt, de fennáll a veszélye, hogy előbb-utóbb rákényszerül erre. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.