Nemzetközi gazdaság

Legyőzhetetlen akadály lehet a koronavírus-járvány Trumpnak

 A koronavírus-járvány miatt Donald Trump történelmi vereségét jelzi az Oxford Economics elemzése, és az amerikai elnök közvetlenül nem sok mindent tehet ennek a megakadályozására – mondta a Világgazdaságnak Gregory Daco közgazdász, a jelentés egyik szerzője.

A koronavírus-járvány könnyen Donald Trump bukását okozhatja, aki előreláthatóan elveszíti a novemberi elnökválasztást, ha addigra nem sikerül megfékezni a kór terjedését, és a gazdaság nem áll talpra – erre a következtetésre jutottak az Oxford Economics kutatói. Jelentésük Ray Fairnek, a Yale egyetem közgazdászának újszerű modelljén alapul, és kizárólag gazdasági szempontok – a a rendelkezésre álló elkölthető jövedelem, valamint az – figyelembevételével készült. A munkanélküliségi ráta az év eleji 3,5 százalékról május közepére hivatalosan 13 százalékra (az állástalanok aránya valójában 20 százalék körüli) ugrott, és az intézet előrejelzése szerint aligha esik 10 százalék alá novemberre. Az egy főre eső reáljövedelem éves bázison 5,7 százalékkal csökkent a járvány kitörése óta, az éves infláció áprilisban 0,3 százalékra esett a márciusi 1,5 százalékról, és ideiglenesen mínusz 0,7 százalékos deflációba süllyedhet, a gazdaság pedig az elemzés szerint összességében rosszabb állapotban lesz, mint az 1930-as évek nagy gazdasági válsága idején.

Mindez pedig szinte legyőzhetetlen akadályt állít Trump elé, aki az előrejelzés szerint a szavazatoknak csupán a 35 százalékát szerzi majd meg, míg várható demokrata kihívója, Joe Biden a 65 százalékát. Ilyen megalázó vereséget a Fehér Ház lakói közül utoljára az Egyesült Államok 27. elnöke, William Howard Taft szenvedett el 1912-ben, amikor a harmadik helyen végzett Woodrow Wilson és Theodore Roosevelt mögött, és mindössze két elektor szavazatát szerezte meg. A járvány hatását jól mutatja, hogy a gazdaságelemző műhely legutóbbi, februárban kiadott elemzésében még 54,9 százalékot jelzett a republikánus és 45,1 százalékot a demokrata elnökjelöltnek.

A jelentés szerint valóságos gazdasági csodára lenne szüksége az elnöknek ahhoz, hogy fordítson a helyzeten, az tehát a kérdés, hogy képes-e Trump csodát tenni. A válasz elég egyértelmű a jelentés egyik készítője, Gregory Daco szerint. „Az elnök közvetlenül nem sok mindent tehet, de az egészségügyi válság megoldását célzó lépések és a kongresszus által elfogadott pénzügyi csomagok segíthetnek enyhíteni a súlyosságát” – mondta a Világgazdaságnak az Oxford Economics Egyesült Államokkal foglalkozó közgazdásza. Ezenkívül Trumpnak két, a gazdaság állapotától független esélye van: a járvány megfékezése és a bizalom visszanyerése, és az átlagosnál alacsonyabb részvétel a demokrata szavazók körében. Ha nem sikerül kilábalni a recesszióból, akkor a republikánusok elveszítik a 2106-ban megnyert Iowát, Ohiót, Wisconsint, Michigant, Pennsylvaniát, Missourit, Észak-Karolinát, ahol az intézet előrejelzése szerint súlyos gazdasági visszaesés és munkanélküliség várható a választás idején is. Ha pedig a demokrata szavazók olyan arányban mennek el választani, mint 2008-ban, akkor Biden megnyeri Floridát, Texast, valamint várhatóan Arizonát, Tennessee-t és Georgiát is, és a legnagyobb arányú győzelmet aratja a párt számára Lyndon B. Johnson 1964-es megválasztása óta.

Daco egyelőre nem látja annak a jelét, hogy a gazdaság Trump kezére játszana. „Arra számítunk, hogy a harmadik negyedévben nagyot nő majd a gazdasági aktivitás, de sajnos ez messze nem lesz elég ahhoz, hogy ellensúlyozza a súlyos visszaesést” – mondta lapunknak. Mivel közgazdászként a közvélemény-kutatások politikai aspektusait nem akarta kommentálni, elhárította a választ arra a kérdésre: van-e az elnökválasztás szempontjából jelentősége annak, hogy a szavazók többsége a gazdaságot illetően változatlanul jobban bízik Trumpban, mint Bidenben? A globális pénzügyi válság miatt a 2008-as választás jó összehasonlítási alap, és azt mutatja, hogy a súlyos gazdasági stressz nem annak a pártnak a támogatottságát ugrasztja meg nagyobb mértékben, amelyik a hivatalban lévő elnököt adja. A legfrissebb Gallup-felmérés szerint tíz amerikaiból hét tapasztalja azt, hogy a gazdaság recesszióban vagy depresszióban van, vagyis logikus a következtetés, hogy a demokrata választók részvétele legalább akkora vagy magasabb lesz, mint 2008-ban. Ráadásul az Egyesült Államok történetében eddig mindig veszített a hivatalban lévő elnök, amikor a gazdaság recesszióban volt.

Bár a jelentés Kínára nem tér ki, Gregory Daco kérdésünkre megerősítette: Trump továbbra is mindent megtesz, hogy Pekingre hárítsa a felelősséget a járvány kezeléséért, ez azonban visszaüthet. „Egy újabb kereskedelmi háború nagy valószínűséggel további terhet ró az amerikai gazdaság növekedésére, és csökkenti Trump újraválasztásának esélyeit” – hangsúlyozta az elemző. A novemberi eredményt erősen befolyásolja majd, hogy miként alakul a koronavírus-járvány, a lehetséges forgatókönyvek száma pedig szinte végtelen.

Donald Trump amerikai elnök közvetlenül nem sok mindent tehet, de az egészségügyi válság megoldását célzó lépések és a kongresszus által elfogadott pénzügyi csomagok segíthetnek enyhíteni a recesszió súlyosságát – véli Gregory Daco,

az Oxford Economics Egyesült Államokkal foglalkozó közgazdásza.

 

A Public Policy Polling által megkérdezettek 60 százaléka szerint Donald Trumpot felelősség terheli a járvány halálos áldozatai és a megugró munkanélküliség miatt

Joe Biden a közvélemény-kutatásokban is vezet

A legfrissebb felmérések alátámasztják az Oxford Ecomonics előrejelzését, bár egyik sem mutat hasonlóan nagy előnyt a demokrata párt várható elnökjelöltje számára. A Quinnipiac University május 20-i közvélemény-kutatásának eredménye szerint Joe Biden országos szinten a szavazatok 50, Donald Trump pedig a 39 százalékára számíthat, a független szavazók körében az arány 47-39 százalék az előbbi javára. „Miről árulkodik Biden 11 százalékpontos előnye? Trump számára a legjobb esetben arról, hogy ingadozik a beléje vetett bizalom. A legrosszabb esetben pedig arról, hogy a koronavírus-fertőzések számának emelkedésével egyre inkább megkérdőjeleződik az ítélőképessége – és a november közeleg” – értékelte az eredményt Tim Malloy, az egyetem elemzője. Még az abszolút Trump-párti Fox News is Biden

8 százalékpontos vezetését méri országos szinten, 17 százalékpontosat a 65 évnél idősebbek körében és 13 százalékpontosat a független szavazók között. (2016-ban Trump az előbbieknél 7, az utóbbiaknál 4 százalékponttal nyert Hillary Clinton ellen.) A különlegesen motivált szavazók körében Biden 53-41 százalékos arányban vezet.

A végkimenetel szempontjából billegő államokban sem jobb Trump helyzete. Michigan kulcsfontosságú volt a 2016-os győzelméhez, ám az államban jelenleg Biden vezet 51 százalékkal az elnök 45 százalékával szemben. A Public Policy Polling felmérése szerint a megkérdezettek 60 százaléka úgy véli, hogy Trumpot és a kormányzatot felelősség terheli a járvány halálos áldozataiért és a munkahelyek elvesztéséért. Arizonában 50-43 százalékos Biden vezetése (Trump 3,5 százalékponttal verte Clintont 2016-ban), Floridában ez ez arány 52,3-47,7 százalék (négy éve Trump 1,3 százalékponttal győzött, Barack Obama azonban mind a kétszer vitte az államot). Virginiában Hillary Clinton majdnem 5 százalékponttal nyert, Biden most 12 százalékponttal, 51-39 arányban vezet. Georgiában 1992 óta nem nyert demokrata elnökjelölt, most Biden 1 százalékponttal vezet (47-46). Ráadásul a koronavírus-járvány kezdete óta folyamatosan csökken Trump támogatottsága, ma már csak a választók 42 százaléka elégedett a munkájával, 53 százalék nem, míg ez az arány áprilisban még 45-51 százalékos volt, ami a csúcsot jelentette az elnök számára. | VG

 

Egy friss Gallup-felmérés szerint

10 amerikaiból

7

tapasztalja azt, hogy

a gazdaság recesszióban vagy depresszióban van

Oxford Economics amerikai elnökválasztás koronavírus
Ezek is érdekelhetik